ΑΟΚ Βέροιας - ΦΟ Αριδαίας 84-56

Τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση πραγματοποίησε χθες η ομάδα μπάσκετ του ΦΟ Αριδαίας για την 16η αγωνιστική της Α΄ΕΚΑΣΚΕΜ με αποτέλεσμα να ηττηθεί στη Βέροια από τον τοπικό ΑΟΚ με 84-56.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή του αγώνα πολύ δυνατά και με ένα σερί 10-0 σε 2 λεπτά ανάγκασαν τον προπονητή του ΦΟΑ να καλέσει γρήγορα το πρώτο time out. Αμέσως μετά οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα γρήγορο 0-8 μειώνοντας τη διαφορά στους 2. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με ελαφρύ προβάδισμα 5 πόντων του ΑΟΚ (22-17).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο δυνατό παιχνίδι με το ΦΟΑ να έχει σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση αφού πέτυχε μόλις 9 πόντους και δέχτηκε 20. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 42-26 για τους γηπεδούχους.
Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι με το ΦΟΑ να μην μπορεί να αμυνθεί σωστά δεχόμενος 26 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι τελικά ολοκληρώθηκε με 84-56, με τους γηπεδούχους να ελπίζουν για την είσοδο τους στην τετράδα των play off.
Μεγάλο παιχνίδι από πλευράς ΑΟΚ Βέροιας έκαναν οι Γκεκόπουλος (24π.) και Γκανάς (23π.) οι οποίοι έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στην ομάδα της Αριδαίας.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Ντόγκα και Μητώνα.
Την επόμενη αγωνιστική (14/2) η ομάδα του ΑΟΚ Βέροιας αγωνίζεται στην έδρα της Αλεξάνδρειας ενώ ο ΦΟΑ υποδέχεται στην Αριδαία τον Κεραυνό Άσπρου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 1o(22-17), 2o(42-26), 3o(68-44), 4o(84-56)
AOK BEΡΟΙΑΣ (Τούσας): Nαμίδης, Καπνάς 4, Γιαννόπουλος 2, Γκανάς 23(2), Ουζούνης, Πάππου, Παπαδόπουλος 5(1), Ιατρού 12, Ιωσηφίδης 14(2), Χατζής, Γκεκόπουλος 24, Τσέος.
ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Βάτσης): Kανονίδης Γ., Αβραμίδης 13(3), Ταρασίδης 2, Τοπαλίδης 6, Τζάτσης 4, Μπεγλόπουλος 13, Παπαβραάμ 8(1), Αθανασιάδης 6, Κανονίδης Ι., Αλεξανδρόπουλος, Σαμαρτζίδης, Αμπάρης 4.