ΓΑΣ Έδεσσας - Βατανιακός Σάρισας 70-55

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Σταυρόπουλου, καθώς επικράτησε του Βατανιακού-Σάρισα Κατερίνη με 70-55.
Μια νίκη που επιτρέπει στην νεοφώτιστη ομάδα του ΓΑΣ Έδεσσας, να δει με μεγαλύτερη αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος. Με αυτή την νίκη ο ομάδα της πόλης μας, μετά από οκτώ αγωνιστικές έφτασε τις τέσσερις νίκες, γεγονός που της επιτρέπει να βρίσκεται στην 6η θέση με 12 βαθμούς, έχοντας πετύχει 4 νίκες και 4 ήττες.
Το παιχνίδι του Σαββάτου στο ξεκίνημα του ήταν πολύ κακό, καθώς οι δύο ομάδες με δυσκολία έφταναν στο καλάθι. Ο ΓΑΣ με τους Υφαντίδη, Δημητρόπουλο και Δοδόπουλο κατάφερε να φτάσει του 14 πόντους με την λήξη του 1ου δεκάλεπτου σε αντίθεση με τον Βατανιακό που πέτυχε μόνο 4.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες κατάφεραν να βρουν ένα καλύτερο ρυθμό, με αποτέλεσμα να βελτιωθεί η εικόνα του παιχνιδιού. Για τον ΓΑΣ συνέχισαν να σκοράρουν οι Υφαντίδης και  Δημητρόπουλος. Ενώ για τον Βατανιακό πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν οι Τζήμας και Μπαλάρμας. Ο κόουτς του ΓΑΣ εκμεταλλευόμενος την διαφορά που είχε η ομάδα, έδωσε χρόνο συμμετοχής  σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Έδεσσας μπροστά στο σκορ με 30-22.
Στο 2ο ημίχρονο ο ΓΑΣ μπήκε «μουδιασμένος» στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να δεχτεί ένα επιμέρους σερί 2-8 από την ομάδα της Κατερίνης, η οποία μείωσε την διαφορά στο καλάθι (32-30). Στο σημείο αυτό ο κόουτς Σταυρόπουλος πήρε ταιμ άουτ, γεγονός που επέτρεψε στους παίκτες του ΓΑΣ να εμφανιστούν καλύτεροι στη συνέχεια του αγώνα. Με τους Τσακώντση, Βεκόπουλο και Δημητρόπουλο να σκοράρουν, ο ΓΑΣ Έδεσσας κατάφερε να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 50-37.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι καθώς και οι δύο ομάδες σκόραραν σχετικά εύκολα, με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να διαμορφωθεί σε 70-55 υπέρ του ΓΑΣ Έδεσσας.
Η πρώτη εύκολη νίκη για την ομάδα της πόλης μας, γεγονός που έδωσε την δυνατότητα στον προπονητή του ΓΑΣ να χρησιμοποιήσει το σύνολο των παικτών που είχε στην διάθεση του, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους Δαφνή, Αργυρό, Αντωνιάδη, Μπίκο και στον νεαρό Μποζίνη. Για δεύτερη αγωνιστική απουσίασε ο Τότλης που είναι τραυματίας, καθώς και ο Μακρίδης Τηλέμαχος.
 Πολύ καλή η διαιτησία των Μελανίδη και Μητώνα.
Δεκάλεπτα: 14-4, 30-22 (ημιχ.), 50-37, 70-55(τελικό)
ΓΑΣ Έδεσσας (Σταυρόπουλος) : Μποζίνης, Αντωνιάδης, Σταυρόπουλος, Υφαντίδης 22(2), Τσακώντσης 7,  Αργυρός, Βεκόπουλος 4,  Δημητρόπουλος 20(1), Τσολάκης 2, Δαφνής 4 Μπίκου 4, Δοδόπουλος 7(1)
Βατανιακός-Σάρισας (Φώτας): Κοτσιμπέλης 4, Σιαμπάκας, Μπαλαρμάς 10, Βασιλειάδης, Πόσιος 2, Αναγνώστου 3, Φελεκίδης 5, Βουτσακόπουλος 9(1), Τζήμας 9(1), Ακερμανίδης 8, Καρακασίδης 3
Το Σάββατο 5/12 ο ΓΑΣ Έδεσσας «ταξιδεύει» στο Αιγίνιο, για να αντιμετωπίσει τον εκ των πρωτοπόρων του βαθμολογικού πίνακα Αιγινιακό.