Πανηγυρικά στους "8" το Βέλγιο

Μετατρέποντας το ματς σε… παράσταση για έναν ρόλο, το Βέλγιο επικράτησε με το επιβλητικό 4-0 της Ουγγαρίας (σ.σ. στο «Μουνισιπάλ» της Τουλούζης) και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «8» του Euro! Εκεί η ομάδα του Μαρκ Βίλμοτς θα αντιμετωπίσει την Ουαλία, την ερχόμενη Παρασκευή.

Οι Βέλγοι έχασαν πλειάδα ευκαιριών για ακόμη μεγαλύτερο σκορ, ενώ να σημειώσουμε ότι μέχρι το 78'ο λεπτό, το σκορ βρισκόταν στο εύθραυστο 1-0 από το γκολ του Αλντερβέιρελντ από το 10'. Το ξέσπασμα για τους νικητές, ήρθε σε εκείνο το σημείο, καθώς ο Μπατσουαγί έκανε το 2-0, δύο λεπτά αργότερα (στο 80') ήρθε και το 3-0 με τον Αζάρ, ενώ το… κερασάκι έβαλε ο Καράσκο στο 90+1΄!

Γενικότερα το Βέλγιο πίεσε από την αρχή του ματς, έχοντας σαφή υπεροχή και με όπλο του την εξαιρετική κυκλοφορία και τον καλό ρυθμό, βρισκόταν διαρκώς στην επίθεση.
Το σκορ άνοιξε στο 10' ο Αλντερβέιρελντ όπως είπαμε, με κεφαλιά (σ.σ. από φάουλ του Ντε Μπρόινε), ενώ στο 35' η ομάδα του Βίλμοτς είχε δοκάρι με τον Ντε Μπρόινε.