Κορυφαία αθλήτρια στην Ευρώπη η Κατερίνα Στεφανίδη

Άλλη μια διάκριση στην πλούσια συλλογή της προσέθεσε η Κατερίνα Στεφανίδη. Η εκπληκτική χρονιά για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια και τα επιτεύγματά της συνεχίστηκαν καθώς αναδείχτηκε κορυφαία αθλήτρια της Ευρώπης για το 2017, μετά από ψηφοφορία που διενήργησε η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία.

Η Κατ. Στεφανίδη έγινε η πρώτη Ελληνίδα που κατακτά τη συγκεκριμένη διάκριση.

Η «χρυσή» επικοντίστρια που σάρωσε τους φετινούς τίτλους, έλαβε το βραβείο σε μια ξεχωριστή εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην πρωτεύουσα της Λιθουανίας, το Βίλνιους.

Το 2017, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου και στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανοιχτού, πήρε την πρώτη θέση στο Diamond League και πέτυχε νέο πανελλήνιο ρεκόρ με 4,91μ..

Στους άνδρες, τον τίτλο κατέκτησε ο Γερμανός πρωταθλητής του ακοντισμού, Γιόχαν Βέτερ.