Γ’ Εθνική (3ος όμιλος): «Σαρωτικός» ο Φίλιππος κόντρα στη Νίκη

Ο Φίλιππος ήταν ο μεγάλος νικητής στο παιχνίδι της Βέροιας, όπου επικράτησε με σκορ 91-67 κόντρα στη Νίκη Βόλου.

Στη Βέροια ο Φίλιππος έδειξε να δυσκολεύεται στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τη Νίκη να παρουσιάζεται στο παρκέ άκρως ανταγωνιστική, με το σκορ της πρώτης περιόδου να είναι το 18-19 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας. Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η ομάδα της Βέροιας μπήκε πιο σοβαρή στον αγωνιστικό χώρο περνώντας το προβάδισμα, ενώ το τελικό σκορ ημιχρόνου ήταν το 42-37.Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα έδειχναν να αλλάζουν , με τους γηπεδούχους να μετατρέπουν ένα παιχνίδι το οποίο έμοιαζε με ντέρμπι, σε παράσταση για έναν ρόλο, με τον Φίλιππο να πετυχαίνει την 8η φετινή του νίκη και να παραμένει στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Νικόπολη υποδέχτηκε στην έδρας της τον Εύαθλο Πολυκάστρου, με την ομάδα της Πρέβεζα να παίρνει τη νίκη με σκορ 64-49. Το παιχνίδι στο ξεκίνημα του έμοιαζε με ντέρμπι, ενώ η επιθετική απόδοση των δύο ομάδων ήταν χαμηλή, με την πρώτη περίοδο να κλείνει υπερ των φιλοξενουμένων με σκορ 11-12. Τα πράγματα και στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειχναν ισορροπημένα, με την επιθετική λειτουργία των δύο ομάδων σαφώς βελτιωμένη, με το τελικό αποτέλεσμα ημιχρόνου να είναι το 26-26. Στην επανάληψη η ομάδα της Πρέβεζας σοβαρεύτηκε και κατάφερε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας, οδηγώντας την στη νίκη με σκορ 64-49.

Στα Γρεβενά ο Πρωτέας είχε ένα ήρεμο απόγευμα κόντρα στη ΓΕ Αγρινίου, με τους γηπεδούχους να επικρατούν εύκολα με σκορ 89-48. Στη πρώτη περίοδο η ομάδα του Αγρινίου έδειχνε να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και βρισκόταν κοντά στο σκορ, με τον Πρωτέα όμως να ανεβάζει απότομα στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του σκορ 43-27. Τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στη νίκη η οποία τους κράτησε σε επαφή με τις πρώτες θέσεις. Από την άλλη η ομάδα του Αγρινίου πρόσθεσε στο ενεργητικό της ακόμη ένα άσχημο αποτέλεσμα, παραμένοντας στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ήττα σοκ υπέστη στη Θεσσαλονίκη ο ΑΓΣΙ, με τον Ιωνικό να παρουσιάζεται ανεβασμένος και να σημειώνει τη δεύτερη σερί του νίκη, επικρατώντας στην έδρα του με σκορ 71-59. Οι δύο ομάδες στο πρώτος μέρος βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο να ανεβαίνουν αγωνιστικά και να φτάνουν σε μία εύκολη νίκη, η οποία ήταν και η τρίτη τους φετινή στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Στην έδρα του ο Ζέφυρος πέτυχε τη τέταρτη φετινή του νίκη, επικρατώντας με σκορ 61-53 κόντρα στον ΑΠΣ Πτολεμαϊδας. Οι γηπεδούχοι στη πρώτη περίοδο ήταν καταιγιστικοί, σημειώνοντας 21 πόντους, έναντι 8 των φιλοξενουμένων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η ομάδα της Πτολεμαϊδας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε πριν το τέλος του ημιχρόνου να μειώσει στο καλάθι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 31-29 υπέρ των γηπεδούχων. Στην επανάληψη ο Ζέφυρος παρουσιάστηκε πιο σοβαρός και κατάφερε να κρατήσει μία απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους, παίρνοντας τελικά τη νίκη με διαφορά 8 πόντων (61-53).

Διαιτητές: Παζώλης, Γκούπας
Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης): Βαγενάς 13, Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 6, Σταμούλης, Κακιούζης 10, Παπαμιχαήλ 4, Γεωργάκης 2, Νίκας 6, Μακρόπουλος 5, Μπέλλος, Μπάλλας 18.
Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 12, Ημερίδης 12, Μπινιάκου 6, Τασούδης 6, Τσινόπουλος 6, Τσελέκης 7, Σιδηρόπουλος, Κούτουλας.

Φίλιππος Βέροιας-Νίκη Βόλου 91-67
Δεκάλεπτα: 18-19, 42-37, 68-47, 91-67
Διαιτητές: Τσοκόλης, Λουλουδιάδης
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τόκας Π, Τόκας Α., Βάλλιος 8(1), Τσιακλάγκανος 16(1), Μαρκοπουλος 2, Καβαργύρης, Κοθράς 28(5), Παραπούρας 12(4), Σουτζόπουλος 22(1), Καντάρκος 3.
Νίκη Βόλου (Πρέκας, Τύμπας): Διγενής, Παπαζήσης 2, Γεωργίου 15(2), Αναγνωστόπουλος 5(1), Κουτίνας 21(4), Τσαβές 4, Βλήτσιος, Τσώλης 8(2), Αγάλου- Λωρίτης,, Παπακώστας 7, Καφάσης, Τοκατλίδης 2.

Πρωτέας Γρεβενών-ΓΕ Αγρινίου 89-48
Δεκάλεπτα: 18-14, 43-27, 63-40, 89-48
Διαιτητές: Τσούλης, Σελεβός
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Μαρκόπουλος 6(2), Γούλας 3, Γράβας 4, Μιχαηλίδης 12(4), Ρίγκος 2, Κλωναράς 5, Τακίδης 4, Κόττας 20(1), Μποζιάρης 5(1), Καλογεράτος 19(5), Τζήμου 6, Μητρόπουλος 2
ΓΕ Αγρινίου (Φαράντος): Βασιλείου 3, Αϋφαντόπουλος, Βακουφτσής, Σταμουλάκης 13(1), Λιόκαυτος, Μπαρούχας 8(2), Σαπλαούρας, Τσώλος, Μπόσμος 21, Δάρλας, Βούλγαρης

Ιωνικός-ΑΓΣ Ιωαννίνων 71-59
Δεκάλεπτα: 13-13, 34-30, 57-41, 71-59
Διαιτητές: Καρακώστας-Κοντογιάννης
Ιωνικός (Πετρόπουλος): Μητακίδης, Παουλεάνου, Γεωργιάδης 20, Κουτε 5, Μαδεμλής 6, Βαρίτης 25(6), Σιδηροηλίας 5, Αναστασιάδης 12.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γεωργίου 18(1), Ζαμπέκης 11(1), Μπαρτζώκας 10, Καλφαλίδης, Αντωνίου 4, Θώδης 2, Μάκης 2, Εξαρχοπουλος 8(2), Φίλιος, Καννής 3(1).