Μεγάλη εμφάνιση και...νίκη του ΦΟΑ με 65-77 στο Αιγίνιο!

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα του ΦΟΑ στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου κόντρα στον Αιγινιακό για τη 10η αγωνιστική της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΦΟΑ παρουσιάστηκε πολύ δυνατός και πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Από την αρχή του αγώνα οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση έδειξαν ποιο είναι το φαβορί στην αναμέτρηση και πήραν κεφάλι στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-29. Ισορρόπησαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο ΦΟΑ είχε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 38-51.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΦΟΑ ανέβασε την απόδοση του ακόμα πιο πολύ και αφού κυριάρχησε στη ρακέτα έφτασε εύκολα στη νίκη με τελικό σκορ 65-77.

Κορυφαίοι του αγώνα από πλευράς νικητών ήταν οι Καρνάβας (18π.), Αβραμίδης (16π./3 τριπ.) και Στρέπκος (12π.). Απο πλευράς Αιγινιακού οι Κατσιάνος (16π./3 τριπ.) και Παπαμιχαήλ (13π.) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του ΦΟΑ παρέμεινε μόνη στη δεύτερη θέση και την επόμενη αγωνιστική (13/1) υποδέχεται στο ΔΑΚ Αριδαίας τον Εδεσσαϊκό, ενώ ο Αιγινιακός αγωνίζεται στα Γιαννιτσά με τους Ίκαρους.

Τα δεκάλεπτα: 18-29, 38-51, 49-68, 65-77
Διαιτητές: Ευφραιμίδης - Ταρενίδης Κ.

ΑΟΚ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας, Κατσιάνος 16(3), Αργυρόπουλος 11(1), Κοιλιάς, Βουλτσίδης 12(1), Κιρκιντζώτης 4, Μελίδης 2, Στάμος 7, Δεμερτζής, Φανούλης, Παπαμιχαήλ 13.

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Βάτσης): Τριανταφύλλου 2, Κανονίδης, Λιούγκας 6, Αργυρός, Μπεγλόπουλος 10(2), Προκοπίδης 8(1), Αβραμίδης 16(3), Καλαϊτζής, Μακρόπουλος 5(1), Στρέπκος 12, Καρνάβας 18.