VW
AGROexpert

Γ’ Εθνική (3ος όμιλος): Δεν τα κατάφεραν Φίλιππος και Εύαθλος, νίκη ανάσα για ΑΟΚ Βέροιας

Η Νίκη Βόλου έπειτα από την μεγάλη νίκη κόντρα στον Φαίακα την προηγούμενη βδομάδα με 79-67, έφυγε με το ''διπλό'' από την έδρας της Νικόπολης με 68-72. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, παίρνοντας έτσι την 7η τους νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Νίκης μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά μέχρι το ημίχρονο (25-39). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά αλλά μάταια με τη Νίκη Βόλου να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Φαίακας ήταν ο νικητής του ντέρμπι στη Κέρκυρα, επικρατώντας με 71-64 του Φίλιππου Βέροιας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο μέχρι το ημίχρονο του παιχνιδιού (29-33), αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, ανατρέποντας πλήρως τη κατάσταση και παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη με 71-64.

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ζέφυρος που επικράτησε εντός έδρας του ουραγού Αγρίνιου με 73-63. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο καλά στο παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται με 21-15. Το Αγρίνιο δεν πτοήθηκε ωστόσο και πήρε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (35-36). Η ομάδα του Τσολάκη ωστόσο πάτησε γκάζι με την έναρξη του δεύτερου μέρους και έθεσε γερές βάσεις για τη νίκη, τρέχοντας επιμέρους 22-12 μέχρι το 30'. Το Αγρίνιο στην τελευταία περίοδο δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την 5η τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Πρωτέας Γρεβενών υποδέχτηκε τους Ίκαρους Τρικάλων, παίρνοντας πολύ άνετα το παιχνίδι με το εντυπωσιακό 89-38. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί σε «περίπατο». Ο Πρωτέας με αυτό το αποτέλεσμα επέστρεψε στις νίκες ενώ αύξησε τις πιθανότητες του για είσοδο στις πρώτες 5 θέσεις της βαθμολογίας. Από την μεριά τους οι Ίκαροι, υπέστησαν ακόμα μία ήττα και δη βαριά, με το ρεκόρ της ομάδας των Τρικάλων να είναι στο 4-6 (με ένα παιχνίδι λιγότερο).

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο ΑΟΚ Βέροιας που επικράτησε εντός έδρας του ΑΓΣ Ιωαννίνων με 66-64. Η ομάδα των Ιωαννίνων προερχόταν από τη νίκη στην παράταση κόντρα στο Ζέφυρο, ωστόσο δεν άντεξε να πάρει ακόμα ένα κλειστό παιχνίδι. Η ομάδα της Βέροιας επέστρεψε στις νίκες και πλέον μπορεί να κοιτάζει με άλλο μάτι την παραμονή στην κατηγορία.

Τέλος, ο Ιωνικός μετά την ''κακή'' ήττα στο Αγρίνιο, επικράτησε του Εύαθλου Πολυκάστρου με 74-61 χάρη στο εξαιρετικό του τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι ερχόντουσαν με μεγάλη αυτοπεποίθηση μετά την καταπληκτική νίκη κόντρα στον Πρωτέα, αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι το 30' (44-44). Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Ιωνικού που ''καθάρισε'' το παιχνίδι φτάνοντας στις τέσσερις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Παπανικολάου Γ.-Κοντογιάννης
Ιωνικός(Πετρόπουλος): Μητακίδης, Βαρίτης , Ιγγλέζος , Γεωργιάδης 12, Κούτε 2, Μαδεμλής 6, Παουλεάνου, Χαρίστος 13(1), Δελής 2, Γιαννούλης , Σιδηροηλίας 21, Αναστασιάδης 19(3).
Εύαθλος Πολυκάστρου(Παπαδόπουλος Γ.): Παπαδόπουλος Σ. 6(2), Ημεριδης 17, Μπινιακου 3(1), Τασουδης, Τσινοπουλος 5, Τσελεκης 5, Σιδηροπουλος 14, Κουτουλας 11(1).

Διαιτητές: Φουτζίλας – Πετανίδου
Τα δεκάλεπτα: 14-16, 25-39, 49-53, 68-72
ΣΚ Νικόπολη (Παπίρης): Βαγενάς 2, Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 17, Σταμούλης, Κακιούζης 12, Παπαμιχαήλ, Μπέλλος, Νίκας 9, Μακρόπουλος 5, Μπακάλης, Μπάλλας 23.
Νίκη Βόλου (Πρέκας): Διγενής, Στεργιούλας – Παπαζήσης, Γεωργίου 12, Αναγνωστόπουλος, Καφάσης, Κουτίνας 24, Τσαβές, Βλήτσιος 2, Τσώλης 13, Αγάλου-Λωρίτης, Παπακώστας 16, Τοκατλίδης.

Δεκάλεπτα:Α:21-15 Β:14-21 Γ:22-12 Δ:16-15
Ζέφυρος:(Τσολάκης): Μυτηλιναίος 9(3), Νικολαϊδης, Αλεξανδρίδης 14(3), Ματενίδης 9, Ουλκέρογλου 3(1),Τσαμόγλου, Κανάρας 6(2),Μαυροματίδης 15(1), Τσιόγκας 17, Ζελενιτσας,Βασιλείου, Μάρκου
Γ.Ε.Αγρινίου (Φαράντος): Αυφαντόπουλος, Ντάλας, Σταμουλάκης 16(3), Λιόκαυτος, Μπεκατώρος, Βούλγαρης, Μπαρούχας 22(2), Μπόσμος 13, Δάρλας 3(1), Βασιλείου 8, Σαπλαούρας

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚ. 89-38
Δεκάλεπτα: 17-13, 42-18, 65-29, 89-38
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Μαρκόπουλος 10(1), Γράβας 15(1), Μιχαηλίδης 16(5),Κολοβός ,Συλλάκος, Κλωναράς 8, Τακίδης 8, Κόττας 8, Μποζιάρης 8, Καλογεράτος 9(2), Τζήμου 5(1), Μητρόπουλος 2
Ίκαροι Τρικάλων (Μητσιάδης): Θεοδώρου 2, Φούντας Γ. 10(1), Φούντας Φ. 7(1), Κορδέας,Χαντζής 7, Μέξης 5, Ντούρβας 3(1), Μπαρμπαρούσης, Στάνκοβιτς, Αργύρης 4(1).