Ο Αερωπός Έδεσσας στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος!

ΦΑΙΑΚΑΣ - ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 19-25

Έγραψε ιστορία ο Αερωπός που πήρε για πρώτη φορά την πρόκριση σε φάιναλ φορ κυπέλλου. Η ομάδα της Έδεσσας επικράτησε εκτός έδρας του Φαίακα Κέρκυρας με σκορ 19-25 και θα συναντήσει στα ημιτελικά την ομάδα του Δούκα που πήρε την πρόκριση απέναντι στο Νηρέα.

Αγωνιστικά οι παίχτες του Γιάννη Πηλαλίδη μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα με το σκορ να διαμορφώνεται σε 0-6 μόλις στο 5'. Οι γηπεδούχοι σταδιακά ανέβασαν την απόδοση τους, όμως ο Αερωπός έλεγχε το ρυθμό του αγώνα και που τον βρήκε στο τέλος του ημιχρόνου, να βρίσκεται μπροστά με σκορ 9-14.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας, για να πάρουν τελικά τη νίκη πρόκριση με σκορ 19-25.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 1-7, 3-8, 3-12, 4-13, 9-14 (Ημίχρονο), 10-17, 11-18, 13-19, 13-22, 15-23, 19-25

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Σοφία Κακαρούγκα): Δούκας, Νάστος, Κατσακιώρης, Κορακιανίτης 2, Ριγανάς 6, Βάγιας 1, Δάσκαλος 2, Κουλούρης, Πάλλας 1, Γκόγκας 2, Παγωνίδης 1, Δελλής, Κόντης 2, Κατσαρός 2, Τσόνας, Τόμσον.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Ιωάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 1, Μαυρόπουλος, Θ. Τζουβάρας 3, Κράλλης 2, Τοϊτος, Ανγκέλοφ, Δημάκης 1, Ντράσκιτς 4, Βαφείδης 4, Κυριακού 10, Λιόφης, Αρβανιτίδης, Τριανταφύλλου.

Διαιτητές: Βήτας-Σκλαβενίτης. Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 2/3-1/1.

Πηγή: hatzi-handball.blogspot.gr