Σαρωτικός ο ΦΟ Αριδαίας, 55-94 τον Μ.Αλέξανδρο στα Γιαννιτσά!

Κάνοντας ένα πραγματικά απίστευτο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του ΦΟΑ νίκησε εύκολα με 55-94 τον Μ.Αλέξανδρο Γιαννιτσών στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ και παραμένει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο ΦΟΑ μπήκε από την αρχή δυνατά χωρίς ωστόσο να μπορέσει γρήγορα να ξεφύγει στο σκορ με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 18-24. Ισορροπημένο και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να μείνουν κοντά στο σκορ στο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθημε με την ομάδα του Παναγιώτη Βάτση μπροστά με 38-46.

Όλα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να πατάνε γκάζι επιθετικά σκοράροντας με όλους τους τρόπους ενώ και στην άμυνα δέχτηκαν μόλις 6 πόντους (44-78), με αποτέλεσμα να χτίσουν μια διαφορά η οποία συνεχώς αυξανόταν μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης (55-94).

Κορυφαίους για τους νικητές ήταν ο Μακρόπουλος (28π./1τριπ.) ενώ σε καλή μέρα ήταν και οι Τζάτσης (15π//4τριπ.) και Αβραμίδης (13π./3τριπ.). Από την ομάδα των Γιαννιτσών ξεχώρισαν οι Στόϊτσης (19π./1τριπ.) και Παπαμανώλης (15π.).
Χωρίς πολλά λάθη η διαιτησία των Χατζημπαλίδη και Γιανκίδη.

Την επόμενη αγωνιστική (1/12) η ομάδα του ΦΟΑ υποδέχεται στην Αριδαία τον Βατανιακό, ενώ ο Μ.Αλέξανδρος Γιαννιτσών αγωνίζεται στο Αιγίνιο κόντρα στον τοπικό Αιγινιακό.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-46, 44-78, 55-94
Διαιτητές: Χατζημπαλίδης - Γιανκίδης

ΓΑΣ Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Κοτλέας): Στοΐτσης 19(1), Κουτρουλός, Πέτσος 5, Βαϊραμίδης 4, Ποζουκίδης 2, Παπαμανώλης 15, Παναγιωτίδης 2, Παπαδόπουλος 2, Μόσχου 2, Γκιόσης Ι. 4, Παρτσαλάκης, Γκιόσης Ρ. 2.

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Βάτσης): Αμπάρης 2, Βασίλογλου 5(1), Νταούτι 2, Περπερίδης, Μπεγλόπουλος 8(1), Παπαβραάμ 9(1), Αβραμίδης 13(3), Κληντσάρης 12(1), Μακρόπουλος 28(1), Τζάτσης 15(4).