Γ’ Εθνική (3ος όμιλος): Με ανατροπή ο ΑΓΣΙ, εύκολες νίκες για Πρωτέα και Δόξα

Ο ΑΓΣΙ «έπαιξε» με τη φωτιά στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Εύαθλο αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη με 51-47. Συνέχισαν νικηφόρα Πρωτέας Γρεβενών και Δόξα Λευκάδας.

Νικηφόρα συνέχεια είχε στο πρωτάθλημα του 3ου Ομίλου της Γ' Εθνικής ο ΑΓΣΙ που τα... χρειάστηκε κόντρα στον Εύαθλο Πολυκάστρου, τον οποίο κέρδισε στο τέλος με 51-47.

Το παιχνίδι που έγινε στο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων μεταξύ του ΑΓΣΙ και του Εύαθλου, παραλίγο να φέρει μία μεγάλη έκπληξη. Ο Εύαθλος που αναζητούσε τη 2η συνεχόμενη του νίκη και σε μία έδρα που λίγοι θα περάσουν. Το σύνολο του κόουτς Παπαδόπουλου ήταν μπροστά και είχε τον έλεγχο του ματς για τρία δεκάλεπτα (29-37), σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν την αντεπίθεση τους και έστω δύσκολα έφτασε στη νίκη. Πρώτος σκόρερ από τους νικητές ήταν ο Χρύσης με 17 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ημερίδης που τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους και 3 τρίποντα.

Αντίθετα, η άλλη ομάδα των Ιωαννίων, ο ΠΑΣ είχε πολύ πιο εύκολο έργο καθώς νίκησε τη Μελίκη εκτός έδρας με 85-41. Οι ''κυανόλευκοι'' μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και καθάρισαν πολύ γρήγορα την υπόθεση νίκη (12-25 στο 10', 27-48 στο 20'). Οι παίκτες του ΠΑΣ δεν άφησαν το πόδι τους από το γκάζι, με αποτέλεσμα συντρίψουν τη Μελίκη στο τέλος με 44 πόντους (85-41). Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΣ να έχει 4 παίκτες με 14 πόντους και πάνω ο καθένας, ενώ από τους γηπεδούχους Μαυρίδης και Λέφας σημείωσαν τους 25 από τους 41 πόντους της Μελίκης.

Σε νέα επικράτηση έφτασε ο πρωτοπόρος Πρωτέας Γρεβενών που νίκησε εντός έδρας τον Ολυμπιακό Βόλου με 84-66. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Συγκεκριμένα, έτρεξαν επιμέρους 23-14 ενώ μέχρι το φινάλε δεν άφησαν περιθώρια στον Ολυμπιακό αυξάνοντας τη διαφορά μέχρι το τελικό σκορ, 84-66. Έτσι, η ομάδα του Πέτρου Μουρουζίδη παραμένει στην κορυφή με μόλις μία ήττα, ενώ ο Ολυμπιακός βρίσκεται στα κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού με ρεκόρ 4-10.

Εντός έδρας συντριβή υπέστη ο ΑΟΚ Βέροιας από τη Δόξα Λευκάδας με σκορ 48-89. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα και μετά από το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να εκτοξεύσει εύκολα τη διαφορά και ουσιαστικά να κλειδώσει τη νίκη με την οποία διατηρήθηκε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή. Από τη μεριά του ο ΑΟΚ Βέροιας παραμένει στο βάθος της βαθμολογίας και συγκεκριμένα στην προτελευταία θέση με μόλις 3 νίκες.

Επιστροφή στις νίκες για τους Τιτάνες Παλαμά που επικράτησαν εντός έδρας του Μαντουλίδη με 95-87. Η ομάδα του Ζαχαρέλη μπήκε δυνατά και στην πρώτη περίοδο απέκτησε μεγάλο προβάδισμα κλείνοντάς την στο +19 (30-11). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Κατσαδούρο (29 πόντους με 7 τρίποντα) διατήρησαν εξαιρετικά το προβάδισμα τους, έφτασαν εύκολα στη νίκη και έτσι θα πάνε την επόμενη αγωνιστική με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο γειτονικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Βόλου.

Τέλος, σημαντική νίκη-ανάσα πήρε η Καλαμπάκα που νίκησε στο Βλαχάβειο τη Νικόπολη με 73-67. Η Καλαμπάκα όντας εξαιρετική στο 2ο δεκάλεπτο, εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους την οποία και διατήρησε μέχρι το φινάλε. Οι παίχτες του Παπίρη έκαναν ένα δυνατό come back στο 4ο δεκάλεπτο αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Με αυτό το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής, η Καλαμπάκα ελπίζει για παραμονή.