Γ’ Εθνική (3ος όμιλος): Επιβλητικό «διπλό» για τη Μελίκη, ιδανικό ξεκίνημα για IBC

Ονειρικό ήταν το ξεκίνημα για τη Μελίκη τη φετινή σεζόν καθώς επικράτησε του Φαίακα στην Κέρκυρα με το ευρύ 84-49. Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε και ο ΣΚ Ιωάννινα που κέρδισε στην παράταση τους Ικάρους Τρικάλων.

Με το καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα ο ΓΑΣ Μελίκης, που όντας καταιγιστικός στην Κέρκυρα επιβλήθηκε του τοπικού Φαίακα με 84-49. Για τους φιλοξενούμενους που από το ημίχρονο είχαν βάλει τις βάσεις (31-49) για μια εύκολη νίκη στην πρεμιέρα, από 25 πόντους σημείωσαν οι Λιόλιος, Πεϊμανίδης ενώ 18 και 12 πρόσθεσαν ο Λαπατούρας και ο Ημερίδης αντίστοιχα. Για τους ηττημένους, διψήφιοι ήταν μόνο ο  Αυγερινός (13) και ο Παπαγκίκας (12).

Το νεοφώτιστο IBC μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής νικώντας τους Ικάρους Τρικάλων στην παράταση με 91-83, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι όσον αφορά το σασπένς. Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν με 17 στο ημίχρονο (51-34) αλλά τα κενά διαστήματα στο τρίτο δεκάλεπτο και τα μεγάλα σερί που έτρεξαν οι φιλοξενούμενοι, έκαναν το παιχνίδι ξανά ντέρμπι (61-57). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μπαίνοντας στα τελευταία λεπτά του αγώνα (72-70, 37'). Ο Σωτηράκης μετά από κλέψιμο έκανε το 74-70 αλλά Βλάχος και Γεωργόπουλος έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους (74-75). Ο Μπάλλας απάντησε για το 77-75 αλλά ένα φόλοου του Μακρή, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και με όπλο τους την ευστοχία από την περιφέρεια έφτασαν στη νίκη (91-83).

Πολύ κοντά σε μία τεράστια νίκη βρέθηκε η Αναγέννηση Καρδίτσας που «αυτοκτόνησε» στα τελευταία λεπτά κόντρα στη Νίκη Βόλουμε αποτέλεσμα να γνωρίσει την εντός έδρας ήττα με 72-74. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο στην πρεμιέρα κόντρα σε ένα δυνατό αντίπαλο ενώ ήλεγχαν το παιχνίδι, όντας μπροστά στο σκορ μέχρι 2 λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, η έλλειψη καθαρού μυαλού και το άγχος στοίχησαν στην Αναγέννηση που έχασε την ευκαιρία για μία μεγάλη νίκη.

Οι νεοφώτιστοι Αετοί Βέροιας έχοντας το προβάδισμα καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα και παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τον παράγοντα έδρας και μπροστά σε περίπου 150 θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο, πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη (70-62) στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους και οι Τιτάνες Παλαμά που κέρδισαν με 64-46. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο σκορ μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο (39-39) αλλά στο τέλος μέτρησε η εμπειρία, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται την κούραση των αντιπάλων τους και με επιμέρους 25-7 και να παίρνουν το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς.

Τέλος, σπουδαία νίκη πήρε στην πρεμιέρα ο Αίολος Τρικάλων καθώς επικράτησε στα Τρίκαλα του ΑΓΣ Ιωαννίνων με σκορ 69-55. Οι παίκτες του Παπαδημητρίου ανεβάζοντας στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν με ένα επί μέρους 26-11 να γυρίσουν το παιχνίδι από το 43-44 και να πάρουν ένα μεγάλο αποτέλεσμα κόντρα σε ένα δυνατό αντίπαλο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Τιτάνες Παλαμά - ΦΟ Αριδαίας 64-46
ΣΚ Ιωάννινα - Ικαροι Τρικάλων 91-83 (παράταση) (77-77 κ.α.)

Διαιτητές: Μαντήλας-Κάνης
Φαίακας Κέρκυρας (Τσάμης): Στεμπάρι, Δρακίδης 14, Τσιτσές 1, Σάγιας 2, Γουστέρης 2, Παπαγκίκας 12(2), Αυγερινός 13(3), Μικρομάνης 2, Αγιους, Βάγιας, Τσάμης 3.
ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 25(2), Μαυρίδης 14(2), Στοϊτσης 8, Πεϊμανίδης 25(1), Ρογγότης 2, Καποδίστριας, Αντωνόπουλος, Εσερπόγλου, Λαπατούρας 18(1), Ασπροπούλης, Λέφας 1, Ημερίδης 12.

ΣΚ Ιωάννινα-Ικαροι Τρικάλων 91-83(77-77)
Δεκάλεπτα: 25-15, 51-34, 62-57, 77-77(κ.α.), 91-83
Διαιτητές: Πράττος-Τζεκάκης
ΣΚ Ιωάννινα (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 4, Ματσάγγας 2, Δουρούλης 13(3), Τσιτσώνης 5(1), Βάσης 5(1), Καραμπίνης 8(2), Κατσίβελος, Ξιούρας 1, Σφουγγάρης, Σωτηράκης 33, Τσιρώνης, Μπάλλας 20.
Ίκαροι Τρικάλων (Σδράκας): Μέξης 6, Μπαρμπαρούσης, Φρύδας, Βλάχος 14(3), Κολότσιος 7(1), Κρεμμύδας 6, Κατσαρές 14(1), Τζορμπατζάκης, Γεωργόπουλος 9, Γκιουλέκας 19(1), Μπάρδας, Μακρής 8.

Τιτάνες Παλαμά-ΦΟ Αριδαίας 64-46
Δεκάλεπτα: 20-15, 28-25, 39-39, 64-46
Διαιτητές: Μελανίδης Μ. –Χατζηκώστας
Τιτάνες Παλαμά (Καραμιντζιος): Γκογκίδης 14(3), Φαλάγγας, Μπακαβέλος, Τσατάλας 22, Σφακιανός 2, Ξένος, Τσούμας 3, Φαλιάκης 5(1), Μακρής 10(2), Σκουφεζής 8, Αρχοντούλης.
ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Παπαδόπουλος 15(4), Κανονίδης, Πέτκος, Τοπαλίδης, Παντής, Πονόπουλος 4, Παπαβραάμ, Αβραμίδης 3(1), Γεωργάκης 8, Μακρόπουλος 13(2), Παουλεάνου 3(1), Κληντσάρης.

Αναγέννηση Καρδίτσας-Νίκη Βόλου 72-74
Δεκάλεπτα: 20-17, 36-33, 57-49, 72-74
Διαιτητές: Σιταρίδης-Δέλλας
Αναγέννηση Καρδίτσας (Νότος-Κρομμύδας): Ψυχογιός 3(1), Πανταζής 2, Γεωργαντζάς 18(1), Δίκαρος 4, Κοβάτσεβ 10, Τσέλιος 15(1), Αργύρης 3, Αντωνίου 6(1), Καλλιάρας 8, Νότος 3(1).
Νίκη Βόλου (Κοσμάτος): Καραγεώργος 12 (4), Βερτζάγιας, Σαριμπαλίδης 22 (4), Σιμάκης 6, Κουτίνας 8 (1), Παρασκευάς 5, Τσιώλης 11 (1), Τάσσος 6, Σταυροθεόδωρος 4, Καρπέτης, Ακούνια.

Αετοί Βέροιας-Αριστοτέλης Φλώρινας 70-62
Δεκάλεπτα: 15-12, 38-32, 55-52, 70-62
Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Βασιλόπουλος
Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τρομπούκης, Αναστασιάδης 4(1), Σιδηρόπουλος 6(1), Γιαννουζάκος 5(1), Κουσιάντζας 15, Σταυρουλάκης 3, Μαραπίδης 16(2), Αλευρίδης 8, Ιωσηφίδης 7 (1), Γκανάς 6(2).
Αριστοτέλης Φλώρινας (Χαλκιάς): Τσιώγκας 8(2), Τσιάμης 14 (3), Παπαγρηγορίου 4, Γκόνος 8(1), Γκουτζιομήτρος 7 (1), Μαυρίδης 2, Σαββίδης 12 (2), Βίτκας, Παπούλιας 7(1), Καραδήσογλου.