«Λύγισε» στις λεπτομέρειες στην Καρδίτσα ο ΦΟΑ κόντρα στην τοπική Αναγέννηση (82-80)! (φωτο)

Ο αγώνας είχε πάθος, ένταση και δραματικό φινάλε στο οποίο η ομάδα του Βασίλη Κρομμύδα κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει τη νίκη με 82-80 κόντρα στον ψυχωμένο ΦΟ Αριδαίας.

Ο αγώνας κύλησε με την Αναγέννηση να έχει στο μεγαλύτερο μέρος του προβάδισμα στο σκορ αλλά ποτέ σε βαθμό που να νιώσει άνετα. Μάλιστα, σε κρίσιμα σημεία η Αριδαία πέρασε μπροστά και έδειξε ότι ήρθε στην  Καρδίτσα με σκοπό να πουλήσει ακριβά το τομάρι της, έχοντας πρωταγωνιστή τον Γεωργάκη και τον Μακρόπουλο που προκάλεσαν πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους.

Οι Κιτρινόμαυροι που αγωνίστηκαν χωρίς τον Τσέλιο, μπήκαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με 10-3. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 10-8 και η συνέχεια έφερε τρεις φορές μπροστά την ΑΣΑ με +4 (14-10, 17-13, 20-16).

Στο β' δεκάλεπτο, η ομάδα της Καρδίτσας με τους Δίκαρο και Αργύρη προηγήθηκε με 24-19. Η Αριδαία μείσε σε 24-22 στο 15' και ισοφάρισε σε 26-26 στο 17'. Σε εκείνο το σημείο για την Αναγέννηση ανέλαβε δράση ο Αντωνίου που με γκολ-φάουλ και κλέψιμο που οδήγησε σε λέι-απ του ίδιου παίχτη έβαλε μπροστά την ομάδα του Β. Κρομμύδα με 31-26. Λίγο αργότερα έγινε το 33-28, ενώ η Αριδαία κατάφερε να μειώσει σε 34-32 στο ημίχρονο.
Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με την Αναγέννηση να επιχειρεί να ψηλώσει το σχήμα της, έχοντας τους Δίκαρο και Καλλιάρα για αρκετή ώρα μέσα στο ματς. Έτσι, προηγήθηκε με 38-32 και 40-35 στο 23'. Όμως η Αριδαία ισοφάρισε σε 40-40 στο 25'. Η Αναγέννηση απάντησε με 7-0 σερί για το 47-40, ενώ με τρίποντο του Αργύρη ξέφυγε με 50-42 στο 27'. Η διαφορά όσο οδεύαμε στο τέλος της περιόδου εξανεμίστηκε για την Αναγέννηση, αφού η Αριδαία με τον Γεωργάκη να σταματά στον αιφνιδιασμό και να «πυροβολεί» από τα 6,75μ. μείωσε σε 52-49, αμέσως μετά σε 55-52, ενώ στο 30' το σκορ ήταν 58-54.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 58-56 και σε 60-59 στο 32'. Με γκολ-φάουλ ο Δίκαρος και με δίποντο ο Γεωργαντζάς έκαναν το 65-59. Δύο διαδοχικά τρίποντα του Γεωργάκη -το ένα με ταμπλό- έφεραν το ματς στα ίσα, για το  65-65 στο 33'. Η Αναγέννηση βρέθηκε μπροστά αμέσως μετά με 67-65, όμως η Αριδαία πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο ματς στο 34' για το 67-68. Με 7-0 σερί χάρη στους Καλλιάρα, Κοβάτσεφ, οι Κιτρινόμαυροι έκαναν 74-68, όμως και πάλι, οι 3/3 βολές του Μακρόπουλου και το τρίπονντο του Πονόπουλου έφεραν το ματς στο 74-74.

Με 1/2 βολές ο Καλλιάρας διαμόρφωσε το 75-74, 3' πριν το τέλος. Η ομάδα του ΦΟΑ αστόχησε σε τρίποντο με τον Παουλεάνου, με τον Καλλιάρα, 1:36 πριν το φινάλε να έχει ξανά 1/2 βολές και να κάνει το 76-74.
Η Αριδαία για δεύτερη φορά στο ματς μπροστά για το 76-77, ενώ ο Καλλιάρας μετά από άστοχη επίθεση της Αναγέννησης αλλά προσπάθεια του Παουλεάνου να κρατήσει την μπάλα στο παρκέ για του φιλοξενούμενους, σκόραρε από κοντά για το 78-77. Ο Παπαδόπουλος των φιλοξενούμενων έκανε βήματα στην επόμενη φάση, η Αναγέννηση έχασε την κατοχή στη δική της επίθεση και ο Γεωργάκης με λέι-απ έκανε το 78-79, στο 3ο και τελευταίο προβάδισμα της Αριδαίας στον αγώνα. Στα 15,8", ο Αντωνίου με 2/2 βολές έκανε το 80-79.

Στα 2" ο Γεωργάκης των φιλοξενούμενων αστόχησε σε jumb shoot, με τον Αργύρη να παίρνει το ριμπάουντ για τους Κιτρινόμαυρους. Με 0,1" να απομένει, ο Μακρόπουλος πήγε με δύναμη πάνω στον Αργύρη για να κάνει φάουλ προκειμένου να σταματήσει ο χρόνος. Ο φόργουορντ της Αναγέννησης πήρε το φάουλ όμως δεν αντέδρασε ψύχραιμα και ακολούθησε σύρραξη που είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή των δύο παιχτών.
Αυτό ήταν το λιγότερο, καθώς από εκεί που η Αναγέννηση θα σούταρε δύο ελεύθερες βολές με τον Αργύρη, με 0,1" να απομένει εν τέλει οι αποβολές οδήγησαν σε δύο ελεύθερες βολές για κάθε ομάδα.

Αρχικά ο Ψυχογιός (αντί του αποβληθέντα Αργύρη) έκανε το 82-79 και έπειτα ο Αβραμίδης (αντί του Μακρόπουλου) με 1/2 βολές μείωσε σε 82-80. Η επαναφορά ανήκε στους φιλοξενούμενους από το κέντρο του γηπέδου που με back door πάσα προσπάθησαν να κάνουν το ακατόρθωτο και να στείλουν το ματς στην παράταση, όμως η...«σφαλιάρα» στην μπάλα του Γεωργάκη κατέληξε στη στεφάνι, με το 82-80 να δίνει ένα μεγάλο, όπως εξελίχθηκε το ματς νικηφόρο αποτέλεσμα στην Αναγέννηση!
Τα δεκάλεπτα: 20-16, 34-32, 58-54, 82-80

Αναγέννηση Καρδίτσας (Β. Κρομμύδας): Ψυχογιός 2, Πεσλής, Ντούρλιας, Μπιρνάρας, Πανταζής 5, Γεωργαντζάς 4 (1), Δίκαρος 20 (1), Κοβάτσεβ 5 (1), Στ. Αργύρης 11 (2), Αντωνίου 11, Καλλιάρας 21 (1), Νότος 3 (1).

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Παπαδόπουλος 9 (1), Βασίλογλου, Παντής, Πονόπουλος 5 (1), Παπαβραάμ, Κανονίδης, Αβραμίδης 6 (1), Γεωργάκης 26 (4), Μακρόπουλος 20 (2), Παουλεάνου 4 (1), Στρέπκος 10.

Πηγή: karditsapress.gr