ΑΚΕ Πιερίας - Εδεσσαϊκός BC 78-81

Πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν και αφού άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τέλος ο Εδεσσαϊκός BC πέτυχε σήμερα σημαντική νίκη στην Κατερίνη επί της ΑΚΕΠ του Μιρο Ραίσεβιτς με 78-81 .Αυτή ήταν η 6 νίκη των "πρασίνων" στα 8 τελευταία παιγνίδια τους και η 5η φετινή εκτός έδρας και τους ανεβάζει στην 6η θέση της βαθμολογίας ύστερα από 14 αγωνιστικές

Ο Εδεσσαϊκός BC προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 20 πόντων στο 25 (37-57) αλλά στην τελευταία περίοδο το "φόρτωμα" των ψηλών της ομάδας με 4 φαουλ και τα διαδοχικά τριποντα της ΑΓΕΠ μετέτρεψαν το παιγνίδι σε ντέρμπι που κριθηκε τελικά με 2 εύστοχες βολές του κορυφαίου της αναμέτρησης Ακη Τσάμη 1,3'' πριν το τέλος

Τα δεκάλεπτα 1ο 16-21 , 2ο (12-22) 28-43 (ημίχρονο) 3ο (23-22) 51-65, 4ο (27-16) 78-81(τελικο σκορ)