Φοβερή Εμμανουηλίδου με 11.21 στα 100μ. στις Σέρρες σε μια κούρσα με έξι ατομικά ρεκόρ

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου από την Πέλλα συνεχίζει ακάθεκτη και στους Εαρινούς αγώνες στις Σέρρες βελτίωσε το ατομικό ρεκόρ της στα 100μ. με 11.21 (1,7) και έγινε η τέταρτη ταχύτερη ελληνίδα όλων των εποχών.

Η 21χρονη πρωταθλήτρια πλέον είναι πίσω από τις Θάνου (10.83), Καρασταμάτη (11.03) και Κόφφα (11.12) και δείχνει ότι είναι έτοιμη για διάκριση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στο Έσπου. Μάλιστα η κούρσα των 100μ. στις Σέρρες έγινε μετά από τη διακοπή των αγώνων λόγω της έντονης βροχόπτωσης! Η αθλήτρια που γυμνάζεται με την Κατερίνα Αλεξοπούλου είναι πλέον η ταχύτερη στην Ευρώπη στην κατηγορία Κ23!

Στην κούρσα βέβαια όλες οι αθλήτριες είτε βελτίωσαν τα ατομικά τους ρεκόρ είτε τα φετινά τους. Η Δήμητρα Τσουκαλά έκανε την καλύτερη κούρσα της ζωής της με 11.48, όπως και η Άρτεμις Αναστασίου που ήταν τρίτη με 11.52. Και οι επτά αθλήτριες που πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού είχαν χρόνο κάτω από τα 12.00! Μεγάλη άτυχη της κούρσας ήταν η Ραφαέλα Σπανουδάκη που περίπου 30 μέτρα μετά την εκκίνηση εγκατέλειψε λόγω κάποιας ενόχλησης που ένιωσε.

Γρήγορη ήταν και η κούρσα των 100μ. των ανδρών με τον Γιάννη Νυφαντόπουλο και τον Σωτήρη Γκαραγκάνη να δίνουν μάχη σώμα με σώμα. Τελικά χρειάστηκε η ανάλυση του φωτό φίνις για να αναδειχθεί νικητής ο Νυφαντόπουλος με 10.30 (.293) και τον Γκαραγκάνη να ακολουθεί με 10.30 (.294) με τον άνεμο όμως να είναι ευνοϊκός κατά 2,1 μ./δ. Αξίζει να σημειωθεί ότι το ατομικό ρεκόρ του Νυφαντόπουλου είναι στα 10.28 ενώ του Γκαραγκάνη 10.43. Στην τρίτη θέση ήταν ο Δημήτρης Χρυσάφης με 10.33. Στην δεύτερη κούρσα των ανδρών ο Βασίλης Παπαμαργαρίτης βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ με 10.51 όπως και ο Γιάννης Καριοφύλλης με 10.52 και πλησίασαν το όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 που είναι στα 10.50.

Πανελλήνιο ρεκόρ Κ20 από την Καλλιμογιάννη
Ένα ακόμη πανελλήνιο ρεκόρ Κ20 σημείωσε η Βασιλική Καλλιμογιάννη στα 3.000μ. στιπλ. Η νεαρή πρωταθλήτρια τερμάτισε δεύτερη πίσω από την Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (10.08.94) με 10.26.11 βελτιώνοντας το ρεκόρ που κατείχε η ίδια από το 2021 με 10.31.72. Η επίδοση της Καλλιμογιάννη είναι η 4η καλύτερη φέτος στην Ευρώπη στην κατηγορία της δείχνοντας ότι υπάρχουν ελπίδες διάκρισης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Την τρίτη θέση πήρε η Αθανασία Κόκκορου με 10.36.44 επίδοση που είναι νέο ατομικό ρεκόρ.

Νέο ατομικό ρεκόρ και επίδοση καλύτερη από το όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 σημείωσε και ο Νέστορας Κολιός στα 3.000μ. στιπλ των ανδρών. Ο νεαρός πρωταθλητής τερμάτισε σε 8.51.13 με τον Γιώργο Μίνο να ακολουθεί με 9.09.35 και τον Γιώργο Κύρτση να είναι τρίτος με νέο ατομικό ρεκόρ στα 9.16.22.

Ο Κώστας Δουβαλίδης σε μια χαλαρή κούρσα τερμάτισε πρώτος στα 110μ. εμπ. με 13.89 και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Ο έμπειρος Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε υπό το βλέμμα του 13μηνων γιού του που τον είδε για πρώτη φορά από κοντά σε αγώνες.

Ο Χρήστος Παναγιώτης Ρούμτσιος έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση ενόψει μάλιστα και της συμμετοχής του στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23. Ο νεαρός πρωταθλητής βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ τερματίζοντας σε 14.28 με την προηγούμενη ατομική του επίδοση να είναι στα 14.35 από την κούρσα του στο μίτινγκ της Λεμεσού. Ατομικό ρεκόρ έκανε και ο Άγγελος Τζανής Ανδρέογλου τερματίζοντας τρίτος με 14.49.

O Δημήτρης Τσιάμης ήταν νικητής στο τριπλούν έχοντας καλύτερο άλμα στα 16,44μ. (-0,5) σημειώνοντας μάλιστα την καλύτερη φετινή του επίδοση. Ο έμπειρος άλτης είχε ένα ακόμη άλμα πάνω από τα 16 μέτρα στα 16,23 μέτρα. Στη δεύτερη θέση ήταν ο Ανδρέας Πανταζής έχοντας καλύτερο άλμα στα 16,26μ. (-0,2) που είναι η καλύτερη του επίδοση για τον ανοιχτό στίβο. Ο Νίκος Ανδρικόπουλος ήταν τρίτος έχοντας ένα έγκυρο άλμα στα 15,65 μέτρα (0,1). Ο νεαρός Γιάννης Γκάρτσιος ακολούθησε με 15,34 μέτρα (0,2).

Την καλύτερη κούρσα της ζωής της έκανε η Σοφία Ιωσηφίδου στα 100 μ. εμπ. καθώς τερμάτισε σε 13.65, βελτιώνοντας το 13.86 που είχε μέχρι τώρα στα πόδια της. Το ίδιο συνέβη και με την Σοφία Καμπερίδου που τερμάτισε δεύτερη σε 13.91.

Την καλύτερη φετινή του επίδοση σημείωσε στο επί κοντώ ο Γιάννης Ρίζος που ξεπέρασε τα 5,46μ., ενώ στη συνέχεια προσπάθησε να ξεπεράσει τα 5,56 μέτρα. Στη δεύτερη θέση ήταν ο Παύλος Κριαράς που βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ ξεπερνώντας με τη δεύτερη προσπάθεια του τα 5,00μ. όσο ακριβώς δηλαδή είναι το όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20.

Οι τρεις αθλητές που μοιράστηκαν τα μετάλλια στα 1.500 μ. κατάφεραν να κάνουν την καλύτερη κούρσα της ζωής τους καθώς είχε τρία νέα ατομικά ρεκόρ. Ο Σέργιος Διακοστεφανής τερμάτισε σε 3.47.99, με τον Αλέξανδρο Σκούρτη να ακολουθεί με 3.49.00 και τον Ορφέα Ιωάννου να είναι τρίτος με 3.49.68. Γρήγορη κούρσα έγινε στις γυναίκες όπου η Μελίσσα Αναστασάκης ήταν πρώτη σημειώνοντας φετινό ρεκόρ με 4.19.51. Η Μαρία Κάσσου σημείωσε μεγάλο ατομικό ρεκόρ στην απόσταση με 4.20.87 με το προηγούμενο να είναι στα 4.28.35. Ατομικό ρεκόρ σημείωσε και η Κατερίνα Κουτλή με 4.25.47, ενώ φετινά και ατομικά ρεκόρ σημείωσαν και οι υπόλοιπες εννέα αθλήτριες της κούρσας.

Η Ειρήνη Βασιλείου ήταν ταχύτερη στα 400μ. καθώς τερμάτισε σε 53.86 με την Γεωργία Μαρία Δεσπολάρη να κάνει μια ακόμη καλή κούρσα βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ με 55.22, ενώ το ίδιο έκανε και η Αναστασία Ράπτη με 55.66. O Γιώργος Λαμπρόπουλος ήταν ο νικητής στα 400μ. τερματίζοντας σε 48.24 με τον Σπύρο Δουκατέλη να έχει τον δεύτερο καλύτερο χρόνο με 48.42 και τον Βλαδίμηρο Ανδρεάδη να βελτιώνει το ατομικό του ρεκόρ με 48.27 επίδοση που ήταν πολύ κοντά στο όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 (48.00 το όριο).

Χαμηλά έμεινε ο πήχης στο ύψος των γυναικών με την Τατιάνα Γκούσιν να είναι πρώτη με 1,79 μ. ενώ στην συνέχεια είχε τρία άκυρα άλματα στα 1,83 μέτρα. Δεύτερη ήταν η Παναγιώτα Δόση με 1,76 μ. και την τριάδα έκλεισε η νεαρή Νικολέτα Μιχαηλίδου με 1,73 μέτρα. Την ίδια επίδοση είχε και η Δέσποινα Μαλταμπέ που ήταν τέταρτη.

Στο τριπλούν των γυναικών η Οξάνα Κορένεβα ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 13,20 μ. (-1,2) με την Σπυριδούλα Καρύδη να ακολουθεί με 12,91 μ. (-1,7) και τη Σωτηρία Ράπτη να παίρνει την τρίτη θέση με 12,81 μ. (0,6). Η Μελίνα Ζάραγκα βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ με 12,72 μ. (-1,7) επίδοση που είναι καλύτερη από το όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 που θα γίνει στην Ιερουσαλήμ.

Ο Μιχάλης Αναστασάκης νικητής στη σφυροβολία
Ο Μιχάλης Αναστασάκης και ο Χρήστος Φραντζεσκάκης στάθηκαν αντάξιοι των προσδοκιών και πρόσφεραν ιδιαίτερο θέαμα στους φίλους του στίβου, που βρέθηκαν στο στάδιο των Σερρών για την πρώτη ημέρα των Εαρινών Αγώνων.

Ο Αναστασάκης αναδείχθηκε νικητής στην μεταξύ τους μάχη στη σφυροβολία, κάνοντας πολύ καλό αγώνα κι έχοντας καλύτερη βολή στα 75,98 μέτρα. Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου ξεκίνησε νωχελικά, ωστόσο σε κάθε του βολή έδειχνε να βρίσκει τα πατήματα του. Την μεγαλύτερη βολή την πέτυχε στην τέταρτη προσπάθεια, ενώ συνολικά είχε τρεις προσπάθειες πάνω από τα 75,00 μέτρα. Ο αθλητής ξεκίνησε με 69,43 μ. και διαδοχικά πέτυχε 74,27 μ., 74,3 μ., 75,98 μ., 75,75 μ. και 75,03 μέτρα. Καλό αγώνα έκανε και ο Χρήστος Φραντζεσκάκης που ακολούθησε με 74,59 μ. και είχε ακόμη δύο έγκυρες βολές στα 73,84 μ. και 73,33 μέτρα. Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη δείχνει να έχει επιστρέψει από τα προβλήματα του χειμώνα, που τον κράτησαν πίσω στις προπονήσεις.

Η τριάδα στο αγώνισμα έκλεισε με τον Ορέστη Ντουσάκη που σημείωσε 71,20 μ. και πέτυχε την τρίτη καλύτερη επίδοση της καριέρας του.

Νωρίτερα έγινε η σφυροβολία Ανδρών Κ20 εκεί όπου ο Άγγελος Μαντζουράνης πρόσθεσε μια ακόμη καλή παρουσία στο ενεργητικό του. Ο αθλητής ήταν νικητής με 77,85 μ. και ακολούθησαν οι Γιώργος Παπαναστασίου με 73,95μ. και Σοφοκλής Κουβεδάκης με 67,67 μέτρα.

Στη δισκοβολία των γυναικών τη νίκη πήρε η Δέσποινα Αρετή Φιλιππίδου με 50,39 μ. και την ακολούθησε η Ιωάννα Αραμπατζή με 48,79 μ. επίδοση που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ. Στην τρίτη θέση ήταν η Μαρία Αλεξέεβα με 48,55 επίδοση που είναι καλύτερη από το όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20.

Ο Οδυσσέας Μουζενίδης ήταν αυτός που πήρε τη νίκη στην σφαιροβολία των ανδρών έχοντας καλύτερη προσπάθεια στα 19,61 μ., ενώ είχε τρεις ακόμη έγκυρες προσπάθειες πάνω από τα 19 μέτρα. ο Αναστάσιος Λατιφλάρι πήρε τη δεύτερη θέση με 19,05 μ. που είναι η καλύτερη φετινή του επίδοση.

Με καλύτερη βολή στα 53,00 μ. η Αφροδίτη Μανιού ήταν αυτή που πήρε την πρώτη θέση στον ακοντισμό των γυναικών. Η Θεοδώρα Αραμπατζή ακολούθησε με 50,25 μ. και την τρίτη θέση πήρε η Μαργαρίτα Τσουκαλά με 45,39 μέτρα.