Στην επόμενη φάση του Εuropa League προκρίθηκαν ΠΑΟΚ και Ατρόμητος (βίντεο)

EUROPA LEAGUE - 3ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

ΣΠΑΡΤΑΚ ΤΡΝΑΒΑ-ΠΑΟΚ: 1-1 (0-1)
Γήπεδο: Ζλάτε Μόραβτσε
Στα πλέι οφ του EuropaLeague θα παίξει ο ΠΑΟΚ που πήρε ισοπαλία 1-1 από την Σπάρτακ στην Τρνάβα κι ενώ στο πρώτο ματς είχε κερδίσει με 1-0.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 11ο λεπτό, ο Μακ βγήκε τετ-α-τετ πέρασε και τον γκολκίπερ, όμως το σουτ που έκανε από πλάγια θέση βρήκε στην έξω πλευρά των διχτύων, ενώ στο 12’ ο Κοροβέσης γύρισε την μπάλα στον Κάτσε, αλλά το σουτ που έκανε από το ύψος του πέναλτι (αμαρκάριστος) ήταν αδύναμο και το έδιωξε ο Κάμεναρ. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και στο 13ο λεπτό, ο Κατσε έκανε το σουτ με τον Κάμεναρ να μπλοκάρει, ενώ στο 29’ ο Πέλκας μπήκε όμορφα στην περιοχή αλλά το σουτ του δεν ανησύχησε τον Κάμεναρ.
Και από το πουθενά στ 29ο λεπτό, η Σπαρτάκ κέρδισε πέναλτι, όταν Ο Όλσεν βγήκε με το γόνατο στον Σάμπο και ο ίδιος παίκτης από τα 11 μέτρα έκανε το 1-0. Και στο 38ο λεπτό ο Κάμεναρ έδιωξε πάνω στη γραμμή την προβολή του Μακ και στην επαναφορά ο Πέλκας έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα ενώ πήγαινε στα δίχτυα, σταμάτησε στο σώμα του Μυστακίδη!
Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 48ο λεπτό ο Κωνσταντινίδης με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 54ο λεπτό ο Μακ έχασε μοναδικό τετ α τετ με τον Κάμεναρ, ενώ στο 56’ το πλασέ του Πέλκα πέρασε μόλις άουτ. Στο 60ο λεπτό το σουτ του Σάμπο κόντραρε και πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 67’ ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σκόνδρα για χτύπημα εκτός φάσης στον Χάρμπα.
Από εκεί και πέρα οι Σλοβάκοι πίεσαν πολύ αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο γκολ.

Σπάρτακ Τρνάβα (Γ. Γιάραμπεκ): Καμενάρ, Νίκολιτς, Μπορτέλ, Γκρέσακ, Τοτ, Κασάντο (Μπάεζ 79'), Σάμπο, Γιανέτσκα, Μίκοβιτς, Βόιτους (Χάρμπα 62'), Χαλιλοβιτς (Μίκινιτς 79')
ΠΑΟΚ (Ι. Τούντορ): Όλσεν, Σκόνδρας, Κόστα, Κωνσταντινίδης, Τζαβέλας, Τζιόλης. Μακ, Κάτσε (Σαββίδης 81'), Μυστακίδης (Κουλούρης 57', Πούγγουρας 69'), Κοροβέσης, Πέλκας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΑΪΚ ΣΤΟΚΧΟΛΜΗΣ: 1-0 (3-1)
Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου

Έπειτα από τέσσερις αποκλεισμούς σε ισάριθμες ευρωπαϊκές συμμετοχές, ο Ατρόμητος επικράτησε 1-0 της ΑΪΚ και σε συνδυασμό με το 3-1 της Στοκχόλμης πανηγύρισε την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League.
Ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε την ίδια ενδεκάδα με τον αγώνα της Στοκχόλμης με τον Ατρόμητο να μπαίνει δυνατά στο ματς, όμως οι Σουηδοί ισορρόπησαν σύντομα το ματς. Ελάχιστες συγκινήσεις επεφύλασσαν οι πρώτες στιγμές του δευτέρου μέρους μέχρι που στο 54' η τάση του ρεύματος έπεσε, με συνέπεια το ματς να διακοπεί για 50 λεπτά.
Η επανέναρξη συνδυάστηκε με γκολ όμως, καθώς ο Μαρσελίνιο έκλεψε την μπάλα από τον Νιλς-Έρικ Γιόχανσον, απέφυγε ωραία τον Πάτρικ Κάλγκρεν και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ. Όπως ήταν λογικό, στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά.

Ατρόμητος (Γρηγορίου): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Μπιτόλο, Γοδόι, Ουσέρο, Πίτου Γκαρσία (75' Μπρίτο), Ναπολεόνι, Μαρσελίνιο, Ούμπιδες.
ΑΪΚ Στοκχόλμης (Αλμ): Κάλγκρεν, Πέιβι, Ετούχου, Γιόχανσον, Χάουκσον, Περέιρα (11' Μπλόμπεργκ), Ισιζάκι, Σαλέτρος, Ελίασον (46' Μπανγκουρά), Μπρούσταντ (79' Νίκολιτς), Γκοϊτόμ.

Οι πιθανοί αντίπαλοι για τους 3 του Europa League!

Με 3 Ελληνικά μπαλάκια γίνεται το μεσημέρι της Παρασκευής, η κλήρωση για το πλέι οφ του Europa League καθώς Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ και Ατρόμητος θα μάθουν τους αντιπάλους τους στον δρόμο προς τους ομίλους της διοργάνωσης.
Οι τρεις σύλλογοι προσδοκούν ευνοικές κληρώσεις με τους δύο πρώτους να έχουν κι ένα λόγο παραπάνω να το περιμένουν. Αυτό πηγάζει από το γεγονός ότι τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο και ο ΠΑΟΚ θα βρεθούν στο γκρουπ με τις ισχυρές ομάδες, ενώ αυτό δεν θα συμβεί με την ομάδα του Περιστερίου που λογικά θα έχει πιο δύσκολη κλήρωση. Θυμίζουμε ότι δεν μπορεί να παίξουν μεταξύ τους οι Ελληνικές ομάδες.