Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ (5η): Ηττήθηκαν οι ομάδες του Νομού Πέλλας στην 5η αγωνιστική

Βατανιακός Σάρισα - Εδεσσαϊκός ΣΚ 85-76

Μεγάλο ενδιαφέρον είχε το παιχνίδι στην Κατερίνη, με τον Βατανιακό να δυσκολεύεται αλλά να παίρνει τη νίκη στο τέλος κόντρα στον Εδεσσαϊκό με σκορ 85-76, για την 5η αγωνιστική του Α' Ομίλου της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να επιβάλλουν το ρυθμό τους, όμως οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και κατάφεραν όχι μόνο να αιφνιδιάσουν αλλά να έχουν και το προβάδισμα στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (39-40).
Οι παίκτες του Βατανιακού μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο σερί 10-0 πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, με τη διαφορά να αγγίζει και τους 16 πόντους (62-46). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έτρεξαν το δικό τους σερί 3-13 και επέστρεψαν στο παιχνίδι στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (65-59).
Συγκλονιστικό ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, όπου οι παίκτες του Χοτοκουρίδη υπερασπίστηκαν το μικρό προβάδισμα που είχαν (79-76), με αποτέλεσμα να σκοράρουν στο τέλος όπου τους δόθηκε η ευκαιρία και να πάρουν τη νίκη με τελικό σκορ 85-76.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. - Ταρενίδης Κ.
Δεκάλεπτα: 22-23, 39-40, 65-59, 85-76

Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Μαρμαρίδης, Σιαπάκας 5, Χασιώτης, Βαρβούτης 10(1), Λάλλας 4(1), Πόσιος 9(1), Κοτσίμπελης, Τζήμας, Βαρδακώστας 19, Ακερμανίδης 4, Μπίσμπας 34(3), Μπίνος.
Εδεσσαϊκός ΣΚ (Βάτσης): Πέτκος 11(2), Σίπκας, Βάτσης, Παπαβραάμ 20(5), Τσάμης, Σταυρόπουλος 8(1), Πασχαλίδης 9(1), Κληντσάρης 8, Αδάμ, Κατσάρας 20, Ψαρίκογλου.

ΠΑΟΚ Αλμωπίας - ΓΑΣ Βαφύρας Δίου 55-57
Την ήττα στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης γνώρισε ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας με 55-57 από τον Βαφύρα Δίου στο ΔΑΚ Αριδαίας, για την 5η αγωνιστική του Α' Ομίλου της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ.
Σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησαν οι άμυνες το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (11-13), με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σαραπτσή κατάφεραν να ανεβάσουν απόδοση στην επίθεση και να καταφέρνουν να χτίσουν μια διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου (24-35).
Στην επανάληψη οι παίκτες του ΠΑΟΚ Αλμωπίας κυριάρχησαν τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και μπήκαν μπροστά στο σκορ (46-41), με τα πάντα να κρίνονται στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν πιο ψύχραιμοι και να παίρνουν τη νίκη με καλάθι στη λήξη της αναμέτρησης που τους έδωσε και το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Μητώνας - Παζάρκας
Δεκάλεπτα: 11-13, 24-35, 46-41, 55-57

ΠΑΟΚ Αλμωπίας (Βασίλογλου): Βασίλογλου, Λιούγκας, Σαπουντζής 2, Μπεγλόπουλος 26(2), Αβραάμ, Αμανίδης, Λαμπρίδης 14(2), Καλαϊτζής 6, Νταούτι 7, Καρατζάς.
ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Τσιμήτρης 10(3), Καραμπατάκης 6(2), Μπαλαρμάς 10, Αυτζόγλου 9(3), Αγοραστός 3, Παπακώστας, Ταρενίδης, Κακαμούκας, Χιονίδης, Λαμπονίκος 19(1).

ΑΣ Σκυδραϊκός - ΓΑΣΠ Πάνθηρες 41-55
Την ήττα γνώρισε η ομάδα του Σκυδραϊκού στο ΔΑΚ Σκύδρας από τους Πάνθηρες για την 5η αγωνιστική του Β' Ομίλου της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ.
Οι φιλοξενούμενοι που από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους, μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και με μεγάλο όπλο την άμυνα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 5-17 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να βελτιώνουν την άμυνα τους, αλλά παρόλα αυτά να βρίσκονται πίσω στο σκορ στη λήξη του ημιχρόνου με το φτωχό 11-25.
Δεν άλλαξε κάτι στο δεύτερο ημίχρονο με τους παίκτες του Χρυσίδη να διατηρούν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος και να παίρνουν δίκαια τη νίκη με τελικό σκορ 41-55.

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Χατζηκώστας
Δεκάλεπτα: 05-17, 11-25, 26-41, 41-55

ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Μαλλιάρης 7(1), Μουχτάρης, Δημάκας 2, Τσανακτσίδης 1, Χαραλαμπίδης 3, Χατζηχαρίσης 17(2), Κωστίκας 6, Καραζέεβ 2, Σταμπουλτζής 3(1).
ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Μουτζίκης 4, Καζαντζανίδης, Ζιάκος 2, Τερζίδης, Βινζέτ, Κουτσικάς, Αδαμόπουλος 8, Βουτσακόπουλος 9(2), Καρακασίδης 6, Τερζόπουλος 20(3), Σπαθάρας 6(2).

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας - ΓΑΣ Μ.Αλέξανδρος Γιαννιτσών 68-58
Την ήττα γνώρισε η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών στο ΔΑΚ Νάουσας από τον τοπικό Ζαφειράκη, για την 5η αγωνιστική του Β' Ομίλου της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ.
Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση και με μεγάλο όπλο την επίθεση κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (23-14). Στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να περιορίζουν σημαντικά τους παίκτες του Κασιμίδη και να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 39-23.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο τρίτο δεκάλεπτο το +27 (64-37). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες των Γιαννιτσών εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση των γηπεδούχων και με συνολικό σκορ 4-21 μείωσαν στο τελικό 68-58.

Διαιτητές: Ντόγκας - Καραμανλής
Δεκάλεπτα: 23-14, 39-23, 64-37, 68-58

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Ράπτης, Μουρατίδης 10(1), Ζιάννης, Τσίλης 2, Νικολαϊδης, Τούφας 2, Σκουλαριώτης 2, Τσιόγκας 21, Πουρλίδας Δ. 4, Μπιλιούρης Δ. 8, Πουρλίδας Β. 4, Τρομπούκης 15(1).
ΓΑΣ Μ.Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κασιμίδης): Καραφύλτσης 2, Παπαδόπουλος Κ. 6, Σταμενίτης 5, Μιτσάγκας 3(1), Βένος 4, Παπαδόπουλος Γ. 4, Παρτσαλάκης 8, Πονόπουλος 10, Τσιτερίδης 3, Μόσχου 8, Ποζουκίδης 2, Στοϊτσης 3(1).