27.1.22

Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ (10η): Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο Εδεσσαϊκός, ήττες για ΠΑΟΚ Αλμωπίας & Γιαννιτσά

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 26/1 η 10η αγωνιστική της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ, που είχε αναβληθεί στις 8/1. Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η ομάδα του Εδεσσαϊκού κόντρα στον Αιγινιακό, ενώ ΠΑΟΚ Αλμωπίας και Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ηττήθηκαν απο ΚουΠα Κιλκίς και Πάνθηρες αντίστοιχα. Ρεπό αυτή την αγωνιστική είχε η ομάδα του Σκυδραϊκού.

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Εδεσσαϊκού τις απουσίες του Αιγινιακού, που μέχρι χθες ήταν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση από την αρχή της αναμέτρησης, επιβάλλοντας το ρυθμό τους και καθάρισαν την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο (50-18). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν μόνο κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να επιστρέψουν ποτέ στο ματς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Εδεσσαϊκού κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο στο Αιγίνιο (65-35) κι ετσι πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη με το επιβλητικό 83-42.

Πέρασε και από την Αριδαία η αήττητη ομάδα της ΚουΠα Κιλκίς, κόντρα στον γηπεδούχο ΠΑΟΚ Αλμωπίας, που επίσης αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες. Αυτό έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο της αήττητης ομάδας από το Κιλκίς, που συνεχίζει να φιγουράρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή της αναμέτρησης έδειξαν τις προθέσεις τους και με περισσότερες λύσεις από τους γηπεδούχους κατάφεραν ουσιαστικά να καθαρίσουν το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο (11-26). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να μείνουν κοντά στο σκορ. Οι παίκτες του Τσάτση ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο με τη διαφορά συνεχώς να μεγαλώνει και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με τελικό σκορ 43-91.

Στην Κατερίνη αγωνίστηκε η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών κόντρα στους ιδιαίτερα ανταγωνιστικούς Πάνθηρες, που βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του Χρυσίδη στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (30-30). Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα ασφαλείας (46-35) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως οι Γιαννιτσώτες δεν είπαν την τελευταία τους λέξη και επέστρεψαν στο παιχνίδι δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα (50-46). Μέχρι εκεί όμως με τους γηπεδούχους να παίρνουν στο τέλος τη νίκη με τελικό σκορ 57-48.

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ ΣΚ - ΑΟΚ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ 83-42
Διαιτητές: Χάνος - Καραμανλής
Δεκάλεπτα: 22-08, 50-18, 61-33, 83-42
Εδεσσαϊκός ΣΚ (Βάτσης): Παπαδόπουλος 2, Πέτκος 21(4), Γάτσος 10, Σίπκας 6(1), Συμεωνίδης 7(1), Βάτσης 2, Παπαβραάμ, Σταυρόπουλος 9(1), Πασχαλίδης 10(1), Κληντσάρης 5, Αδάμ 2, Κατσάρας 9.
ΑΟΚ Αιγινιακός (Ροδάς): Αργυρόπουλος 8, Κατσιάνος 7(1), Παρίσης 5, Στάμος Κ.Β. 7, Γεωργιάδης 10(3), Στυλιανίδης 1, Λεωνίδης, Πελοπίδας 2, Βουλτσίδης 2, Πιπιλίκας.

ΠΑΟΚ ΑΛΜΩΠΙΑΣ - ΑΠΣ ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ 43-91
Διαιτητές: Κορδάλης - Παζάρκας
Δεκάλεπτα: 11-26, 23-43, 30-65, 43-91
ΠΑΟΚ Αλμωπίας (Βασίλογλου): Βασίλογλου 7, Αμανίδης 4, Τσαμτσίδης, Αβραάμ 9(2), Λιούγκας 13(3), Μπεγλόπουλος, Νταούτι 6, Γρηγοριάδης 4.
ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Παπαδόπουλος Σ., Ημερίδης 19(1), Ποζίδης 4, Ψωμιάδης 3(1), Χρυσάφης 8, Θεοδωράκος 13(2), Τσουλφαϊδης 4, Πατσούρης 7(1), Φιλιππίδης 4, Μανούσος 29(3).