Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ Play Offs (2η): Πρώτη νίκη για Εδεσσαϊκό και Μέγα Αλέξανδρο στα Play off, δεν τα κατάφερε στο Αιγίνιο ο Σκυδραϊκός!

Το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα πήραν στη 2η αγωνιστική των Play off της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ, το Σάββατο 26/3, οι Εδεσσαϊκός και Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών κόντρα στον Αετό Κιλκίς και ΑΟΚ Γουμένισσας αντίστοιχα. Πάλεψε ο Σκυδραϊκός στο Αιγίνιο κόντρα στον τοπικό Αιγινιακό γνωρίζοντας την ήττα με μόλις δύο πόντους.

Για τις θέσεις 5-8 η ομάδα του Σκυδραϊκού αγωνίστηκε στο Αιγίνιο κόντρα στον τοπικό Αιγινιακό, με τις δύο ομάδες να προέρχονται από ήττα στην 1η αγωνιστική των Play off. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή της αναμέτρησης πιο αποφασιστικά και με πολύ καλή εμφάνιση ξέφυγαν γρήγορα στο σκορ στο ημίχρονο (41-22). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και αφού αρχικά ισορρόπησαν στο τρίτο δεκάλεπτο, έκαναν ένα εκπληκτικό 4ο δεκάλεπτο προσπάθησαν να κλέψουν τη νίκη, χωρίς ωστόσο όμως να το πετυχαίνουν.

Για τις θέσεις 9-12 η ομάδα του Εδεσσαϊκού υποδέχτηκε τον Αετό Κιλκίς, με τις δύο ομάδες να προέρχονται επίσης από ήττα στην 1η αγωνιστική των Play off. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με εναλλαγές στο σκορ με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο (35-35). Τα πάντα κρίθηκαν στην επανάληψη, όπου οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση ανέβασαν ταχύτητα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, αποκτώντας διαφορά ασφαλείας στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι σήκωσαν πόδι από το γκάζι με αποτέλεσμα να φτάσουν δίκαια στη νίκη.

Για τις θέσεις 13-16 η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών υποδέχτηκε τον ΑΟΚ Γουμένισσας, που προερχόταν από νίκη την 1η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με μεγάλο όπλο την άμυνα τους, πήραν προβάδισμα στη λήξη του δεκαλέπτου (15-6). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου (27-24). Τα πάντα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, που ήταν το καλύτερο επιθετικά για τους παίκτες του Μέγα Αλέξανδρου, χτίζοντας μια διαφορά ασφαλείας. Οι παίκτες της Γουμένισσας προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο χωρίς ουσιαστικά να επιστρέψουν ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

ΑΟΚ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ - ΑΣ ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ 74-72
Διαιτητές: Μελανίδης - Χατζηκώστας
Δεκάλεπτα: 23-08, 41-22, 59-40, 74-72
ΑΟΚ Αιγινιακός (Ροδάς): Αργυρόπουλος 15(3), Κατσιάνος 28(5), Παρίσης 8, Καφαντάρης 1, Στάμος Κ.Β. 12(3), Γεωργιάδης, Χαϊκάλης, Στυλιανίδης, Λεωνίδης, Πελοπίδας, Βουλτσίδης 2, Πιπιλίκας 6.
ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Σταυρουλάκης 19(1), Μαλλιάρης 4, Μουχτάρης 7(1), Σαλαμπάσης 5(1), Χατζηχαρίσης  28(1), Σταμπουλτζής 9(1), Παπαδότης.

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ ΣΚ - ΠΑΣ ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ 76-56
Διαιτητές: Καραμανλής - Κορδάλης
Δεκάλεπτα: 13-15, 35-35, 51-41, 76-56
Εδεσσαϊκός ΣΚ (Βάτσης): Παπαδόπουλος, Πέτκος 20(4), Σίπκας 5(1), Συμεωνίδης 10(1), Παπαβραάμ 3, Σταυρόπουλος 5(1), Πασχαλίδης 11(3), Κληντσάρης 18(2), Αδάμ, Αλεξίου, Κατσάρας 4, Μητουσίδης.
ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Κόγιας): Ασιγκίδης 4, Χειρούλης, Ζύμπερι, Τσαρίδης 9, Τσουλής, Μουρζίδης 14(2), Στεφούδης, Γκρέκος 15(1), Κουζουκάκης 8, Κόγιας 6, Γκιόκα.