Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ Play Offs (1η): Με το… αριστερό άρχισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις οι ομάδες του Νομού Πέλλας

Την ήττα γνώρισαν στην πρεμιέρα των Play off το Σάββατο 19/3 οι Σκυδραϊκός, Εδεσσαϊκός και Μ.Αλέξανδρος Γιαννιτσών κόντρα στους ΓΑΣΠ Πάνθηρες, ΓΑΣ Αλεξάνδρεια και Εργόναθλο Πολυκάστρου αντίστοιχα.

Για τις θέσεις 5-8 η ομάδα του Σκυδραϊκού υποδέχτηκε στο ΔΑΚ Σκύδρας τους ΓΑΣΠ Πάνθηρες, με τους παίκτες του Χρυσίδου να φεύγουν με το ροζ φύλλο, στην προσπάθεια που κάνουν για την κατάληψη της 5ης θέσης στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν διαφορά ασφαλείας στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να είναι αρκετό.

Για τις θέσεις 9-12 η ομάδα του Εδεσσαϊκού αγωνίστηκε στην Αλεξάνδρεια, κόντρα στον τοπικό ΓΑΣ. Οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση δε βρέθηκαν σε καλή μέρα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να χτίσει μια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, την οποία διατήρησε μέχρι τέλους. Έτσι μπήκε με το δεξί στη διαδικασία των Play off στην προσπάθεια για κατάληψη της 9ης θέσης στη βαθμολογία.

Για τις θέσεις 13-16 η ομάδα του Μ.Αλέξανδρου Γιαννιτσών αγωνίστηκε στο ΔΑΚ Πολυκάστρου, κόντρα στον τοπικό Εργόναθλο, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε ουσιαστικά στις λεπτομέρειες. Το παιχνίδι ήταν κυριολεκτικά ένα ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως με την ολοκλήρωση του οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης. Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα με τους γηπεδούχους να μένουν πιο ψύχραιμοι και να παίρνουν τη νίκη αποκτώντας προβάδισμα για την κατάληψη της 13ης θέσης στο πρωτάθλημα.

ΑΣ ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ - ΓΑΣΠ ΠΑΝΘΗΡΕΣ 56-68

Διαιτητές: Καραμανλής - Κορδάλης

Δεκάλεπτα: 16-17, 24-33, 40-53, 56-68

ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Μαλλιάρης 3(1), Μουχτάρης 18(3), Σαλαμπάσης, Χατζηχαρίσης  22(1), Καραζέεβ 2, Σταμπουλτζής, Χαραλαμπίδης 11, Παπαδότης.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Μουτζίκης 2, Βίνσεντ 3(1), Κουτσικάς, Αδαμόπουλος 8, Ζιάκος 6(2), Βουτσακόπουλος 13(2), Καρακασίδης 10, Τερζόπουλος 26(3).

ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ - ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ ΣΚ 61-44

Διαιτητές: Χάνος - Μητώνας

Δεκάλεπτα: 16-10, 28-19, 43-31, 61-44

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Πρόϊος): Παπαδήμας, Ντούλιας, Μπατιάκας, Πουαρίδης 13(2), Νταμτσιόπουλος 6(2), Παντοφλίδης 20(1), Γιαμπατζίδης 2, Καρκάρας 6, Πρόϊος 9, Καραγιάννης 5, Παπαγερίδης.

Εδεσσαϊκός ΣΚ (Βάτσης): Παπαδόπουλος, Πέτκος 17(2), Σίπκας, Βάτσης, Παπαβραάμ 6(2), Σταυρόπουλος 6, Πασχαλίδης 7, Χρήστου, Κληντσάρης 3(1), Αδάμ 1, Αλεξίου, Κατσάρας 4.