Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ Play Offs (4η): Σπουδαίες νίκες για Εδεσσαϊκό και Μ.Αλέξανδρο Γιαννιτσών, δεν τα κατάφερε στην Κατερίνη ο Σκυδραϊκός!

Δύο νίκες και μία ήττα είχαν οι ομάδες του Νομού Πέλλας, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play off της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ, το Σάββατο 9/4. Δεν τα κατάφερε στην Κατερίνη η ομάδα του Σκυδραϊκού, γνωρίζοντας την ήττα από τους ΓΑΣΠ Πάνθηρες. Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στην Έδεσσα ανάμεσα στον Εδεσσαϊκό και τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, με τους γηπεδούχους να παίρνουν πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για την 9η θέση στο πρωτάθλημα. Νέα νίκη για τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, αυτή τη φορά απέναντι στον Εργόναθλο Πολυκάστρου.

Για τις θέσεις 5-8 η ομάδα του Σκυδραϊκού δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, απέναντι στους γηπεδούχους Πάνθηρες, οι οποίοι πήραν γρήγορα προβάδισμα με 14-0. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με πολύ σημαντική διαφορά για τους γηπεδούχους (23-5), με τους παίκτες του Σκυδραϊκού να αντιδρούν στο δεύτερο δεκάλεπτο και να επιστρέφουν στο παιχνίδι στη λήξη του ημιχρόνου (27-25). Μέχρι εκεί όμως, αφού στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν απόδοση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, ξέφυγαν στο σκορ και το διατήρησαν μέχρι τέλους.

Για τις θέσεις 9-12 η ομάδα του Εδεσσαϊκού υποδέχτηκε τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που μπήκαν πιο ψύχραιμα στην αναμέτρηση, στην οποία είχαν προβάδισμα στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (14-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν απόδοση σε άμυνα και επίθεση και πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ στη λήξη του ημιχρόνου (37-27). Πολύ παραγωγικό το δεύτερο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες, με τον Εδεσσαϊκό όμως να αυξάνει συνεχώς τη διαφορά, με αποτέλεσμα να καθαρίσει γρήγορα την υπόθεση νίκη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα κατάφερε να καλύψει και την ήττα στον πρώτο γύρο, όπου είχε ηττηθεί με 17 πόντους διαφορά και να επικρατήσει με τελικό σκορ 87-68.

Για τις θέσεις 13-16 η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών φιλοξένησε τον Εργόναθλο Πολυκάστρου, σε ένα παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον του σε όλη τη διάρκεια του. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τους γηπεδούχους να κρατάνε ένα ελαφρύ προβάδισμα στη λήξη του (12-11). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Κασιμίδη ανέβασαν την απόδοση τους στην άμυνα και κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου (24-15). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν δυναμικά στο παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στη λήξη του (36-37). Τα πάντα όμως κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοση τους την κατάλληλη στιγμή, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και να φτάνουν δίκαια στη νίκη.

ΓΑΣΠ ΠΑΝΘΗΡΕΣ - ΑΣ ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ 79-52
Διαιτητές: Εκίζογλου - Καρυπίδης
Δεκάλεπτα: 23-05, 27-25, 56-35, 79-52
ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Μουτζίκης 3(1), Καζαντζανίδης 5(1), Κουτσικάς 4, Αδαμόπουλος 18, Ζιάκος 6(2), Βουτσακόπουλος 6(2), Μαργαρίτης 6, Καρακασίδης 2, Τερζόπουλος 29(3), Σεραφείμ.
ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Μαλλιάρης 7(1), Μουχτάρης 13(3), Καραζέεβ 14(1), Σταμπουλτζής 2, Χαραλαμπίδης 16(1), Παπαδότης.

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ ΣΚ - ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ 87-68
Διαιτητές: Καραμανλής - Μπόϊτσης
Δεκάλεπτα: 14-16, 37-27, 62-47, 87-68
Εδεσσαϊκός ΣΚ (Βάτσης): Πέτκος 13(3), Συμεωνίδης 13(3), Βάτσης 7, Παπαβραάμ 10(2), Σταυρόπουλος 25(4), Πασχαλίδης 9(1), Κληντσάρης 10(1), Ξυλουργίδης.
ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Πρόϊος): Χρυσικός, Πουαρίδης 11, Νταμτσιόπουλος 2, Παντοφλίδης 15(1), Γιαμπατζίδης 22(4), Πρόϊος 9, Καραγιάννης 6, Παπαγερίδης 3(1).