Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ (5η): Πήραν το ντέρμπι των Γιαννιτσών οι Ίκαροι, συνεχίζει αήττητος ο Εδεσσαϊκός!

Για την 5η αγωνιστική του Β' ομίλου της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ το Σάββατο 5/11, οι τυπικά φιλοξενούμενοι Ίκαροι Γιαννιτσών ήταν οι νικητές στο ντέρμπι των Γιαννιτσών, κόντρα στον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο. Εύκολο απόγευμα και 4 στα 4 για τον Εδεσσαϊκό στο Κιλκίς, κόντρα στους Ατρόμητους Νέας Σάντας. Διεκόπη το παιχνίδι στο ΔΑΚ Αριδαίας, αφού η κακοκαιρία επηρέασε τον αγώνα του ΦΟ Αριδαίας με τον ΑΟΚ Γουμένισσας, σε ένα γήπεδο όπου τα χρόνια προβλήματα συνεχίζουν να ταλαιπωρούν τους αθλητές και την ομάλή διεξαγωγή αγώνων. Ρεπό είχε η ομάδα του ΠΑΟΚ Αλμωπίας.

Στα Γιαννιτσά ο γηπεδούχος Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση και κυριαρχησε σε όλο το πρώτο ημίχρονο, που τον βρήκε μπροστα στο σκορ με 36-24. Τα πάντα άλλαξαν όμως στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοση τους και αφού αρχικά μείωσαν το σκορ στη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου (50-49), πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 61-71.
Στο Κιλκίς σε ένα παιχνίδι που δε χρειάζεται κριτική, ο Εδεσσαϊκός πήρε εύκολα τη νίκη κόντρα στους Ατρόμητους Νέας Σάντας. Οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση ήταν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού και δεν άφησαν κανένα δικαίωμα στους γηπεδούχους να ελπίζουν σε κάτι από το παιχνίδι. Τελικό σκορ 40-81.

ΓΑΣ Μ.ΑΛΕΞ.ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 61-71
Διαιτητές: Μπόιτσης - Παζάρκας
Δεκάλεπτα: 20-14, 36-24, 50-49, 61-71
ΓΑΣ Μ.Αλέξ. Γιαννιτσών (Κυριαζής): Κουτσουράς, Αλατζίδης, Μωυσίδης 11(2), Στόϊτσης 16(2), Βένος, Παπαμανώλης 5, Ακονίδης 2, Παπαδόπουλος Γ. 8, Παπαδόπουλος Κ. 13(2), Τσιτερίδης 2, Καραμπέντης, Ποζουκίδης 4.
ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Παπαδόπουλος): Μπέρμπερι, Μουχτάρης, Νταμτσιόπουλος, Ελευθεριάδης 14, Μπογδάνης 13, Πολυχρονίδης 4, Ρέμπελος 11(2), Λαγός 13(2), Καραζέεβ 2, Παπαδότης 3, Σταμπουλτζής 11(2), Καραχισαρίδης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ Ν.ΣΑΝΤΑΣ - ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ ΣΚ 40-81
Διαιτητές: Θεοδωρίδης - Μακούλης
Δεκάλεπτα: 07-31, 12-42, 25-60, 40-81
Ατρόμητοι Ν.Σάντας (Λαδάς): Γαμβράκης 9(1), Σιάπκας 7(1), Ανδρεάδης, Βέττης 2, Τσαρδούλιας 2, Σεβαστόπουλος 7, Καρανικόλας 2, Ζάλτος 4, Λούνης 3(1), Σέζος 4.
Εδεσσαϊκός ΣΚ (Bάτσης): Πέτκος 20(5), Γάτσος 24(3), Συμεωνίδης 3(1), Παπαβραάμ 7, Τσάμης 4, Σταυρόπουλος 10, Τυρπάνης 2, Κληντσάρης 3, Παπαδόπουλος 8.