Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ (10η): Νικητές στα ντέρμπι της Πέλλας οι Ίκαροι Γιαννιτσών & ΦΟ Αριδαίας!

Ξεκίνησε το Σάββατο 10/12 ο δεύτερος γύρος στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ΕΚΑΣΚΕΜ με την 10η αγωνιστική στον Β' όμιλο, με δύο ντέρμπι που πραγματοποιήθηκαν στο Νομό Πέλλας. Ίκαροι Γιανιτσών και ΦΟ Αριδαίας επικράτησαν των Εδεσσαϊκού και ΠΑΟΚ Αλμωπίας αντίστοιχα. Ρεπό είχε η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών.

Ένα πραγματικό ντέρμπι έγινε στο ΔΑΚ Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, όπου οι γηπεδούχοι Ίκαροι Γιαννιτσών και ο φιλοξενούμενος Εδεσσαϊκός πήγαιναν πόντο πόντο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ. Τα πάντα ουσιαστικά κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες (74-70) και έπιασαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας τους αντιπάλους τους.

Ντέρμπι είχαμε και στο ΔΑΚ Αριδαίας, όπου ο τυπικά γηπεδούχος ΠΑΟΚ Αλμωπίας υποδέχτηκε την ομάδα του ΦΟΑ. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο με τους παίκτες του Γιώργου Χασάπη να ολοκληρώνουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 22-26. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα του ΦΟΑ βρήκε επιθετικά περισσότερες λύσεις, πέτυχε 21 πόντους, δέχτηκε μόλις 10 και έχτισε μια διαφορά ασφαλείας (32-47). Οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος (51-59).