Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ (16η): Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκες για Εδεσσαϊκό, Μέγα Αλέξανδρο & Ίκαρους Γιαννιτσών!

Σημαντικές νίκες στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Β' ομίλου της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ πέτυχαν Εδεσσαϊκός και Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών, πριν την μεταξύ τους αναμέτρηση. Συνέχεια με νίκη και για τους Ίκαρους Γιαννιτσών κόντρα στον ΠΑΟΚ Αλμωπίας, ενώ το παιχνίδι του ΦΟΑ με τους Ατρόμητους Ν.Σάντας αναβλήθηκε.

Στο ΔΑΚ Έδεσσας έγινε το ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα στον Εδεσσαϊκό και τον Εργόναθλο Πολυκάστρου, που βρίσκονται σε θέσεις play off. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις ομάδες να μοιράζονται τις εντυπώσεις ανά δεκάλεπτο. Ο Εδεσσαϊκός κατάφερε να ξεφύγει με δέκα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (ήθελε να καλύψει και τη διαφορά της ήττας με 7 πόντους στο Πολύκαστρο), όμως τα πάντα άλλαξαν στο τέλος. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα με τους γηπεδούχους να παραμένουν ψύχραιμοι και παίρνουν έστω και δύσκολα τη νίκη που τους δίνει σημαντική βαθμολογική ώθηση.

Στο ΔΑΚ Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου οι Ίκαροι Γιαννιτσών υποδέχτηκαν τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας, σε ένα παιχνίδι όπου οι γηπεδούχοι καίγονταν για τη νίκη. Το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο των παικτών του Παπαδόπουλου έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους και ξέφυγαν στο σκορ στη λήξη του ημιχρονού (48-25). Ισορρόπησαν στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Βασίλογλου, με τους γηπεδούχους παρόλα αυτά να βρίσκου περισσότερες λύσεις επιθετικά στο τέλος και να παίρνουν δίκαια το ροζ φύλλο.

Στο Κλειστό Γυμναστήριο της Γουμένισσας Εβίνα Μάλτση, ο τοπικός ΑΟΚ υποδέχτηκε τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, με τους φιλοξενούμενους να θέλουν πάση θυσία τη νίκη για να μείνουν στο παιχνίδι της τετράδας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και για τις δύο ομάδες με τους παίκτες του Κυριαζή να έχουν ένα προβάδισμα οχτώ πόντων στο ημίχρονο (23-31). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά μια διαφορά δέκα πόντων, την οποία διατήρησαν μέχρι τέλους, πετυχαίνοντας μια ακόμα σημαντική νίκη που τους κρατάει ισόβαθμους με τους συμπολίτες Ίκαρους.

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ ΣΚ - ΜΠΑΣ ΕΡΓΟΝΑΘΛΟΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ 64-62
Διαιτητές: Παπαγερίδης - Τοπαλίδης
Δεκάλεπτα: 17-19, 44-34, 51-48, 64-62
Εδεσσαϊκός ΣΚ (Βάτσης): Πέτκος 9(3), Σταυρόπουλος 8(2), Γάτσος 12(1), Σίπκας, Συμεωνίδης 13(3), Παπαβραάμ 2, Τσάμης 2, Πασχαλίδης 9(1), Τυρπάνης 2, Θεοδώρου, Κληντσάρης 7, Παπαδόπουλος.
ΜΠΑΣ Εργόναθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Κηρύκος 5, Βακιρλής 5(1), Μπερμπερίδης 3, Γκαϊτατζής 2, Πατσούρης 6(2), Σιδηρόπουλος 22(2), Εκμεκίσογλου 19.

ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΠΑΟΚ ΑΛΜΩΠΙΑΣ 82-56
Διαιτητές: Χατζηκώστας - Νικολαϊδης
Δεκάλεπτα: 30-18, 48-25, 64-40, 82-56
ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Παπαδόπουλος): Γκότσης, Λαγός 10(2), Τσίτσος, Μπογδάνης 16(1), Σταμπουλτζής 10(2), Καραζέεβ 4, Στανιτσίδης 6, Πολυχρονίδης 8(2), Ρέμπελος 18(1), Νταμτσιόπουλος 1, Καραχισαρίδης Γ., Παπαδότης 9(1).
ΠΑΟΚ Αλμωπίας (Bασίλογλου): Βασίλογλου 5(1), Λιούγκας 17, Τζίλας, Μπεγλόπουλος 15(3), Σταματιάδης, Αμανίδης, Καρατζάς 1, Βλασιάδης, Αβραάμ, Γάτσος, Λαμπρίδης 18(3).