Α' ΕΚΑΣΚΕΜ Play Off (2η): Έπεσε μαχόμενος στη Νάουσα ο Εδεσσαϊκός, νίκες τετράδας για Βατανιακό & Αετούς Βέροιας

Πολύ σημαντικά παιχνίδια περιλάμβανε η 2η αγωνιστική της Β' φάσης του πρωταθλήματος της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ, με τους πρωτοπόρους να συνεχίζουν με νίκες.

Στο πιο συγκλονιστικό παιχνίδι της αγωνιστικής ο πρωτοπόρος Ζαφειράκης Νάουσας πέτυχε έστω και δύσκολα πολύ σημαντική νίκη κόντρα στον Εδεσσαϊκό, αποτέλεσμα που τον εδραιώνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Τούφα κατάφεραν να βρουν τις λύσεις στην επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου γύρισαν το παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 70-61.

Στα Γιαννιτσά ο Βατανιακός πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο και έγινε από τα φαβορί για την είσοδο στην τελική τετράδα του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Χοτοκουρίδη κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ στην τρίτη περίοδο και διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος επικρατώντας με 66-72.

Στη Βέροια, οι Αετοί Βέροιας έκαναν το δύο στα δύο στα play off επικρατώντας αυτή τη φορά των Ίκαρων Γιαννιτσών, με τη νίκη αυτή να δίνει μεγάλη βαθμολογική ώθηση στους γηπεδούχους στην προσπάθεια για μια θέση στην τελική τετράδα του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 66-59.

Στο ΔΑΚ Πολυκάστρου ο Αιγινιακός έδειξε να συνέρχεται από την ήττα της πρώτης αγωνιστικής και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη που τον κρατάει στο παιχνίδι της τετράδας. Οι φιλοξενούμενοι, παρόλο που ξεκίνησαν πολύ δυνατά, έκλεισαν το ημίχρονο ισόπαλοι στο σκορ και τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, όπου έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησαν μέχρι τέλους. Τελικό σκορ 55-71.

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνα των αγώνων της 2ης αγωνιστικής που έγιναν την Τετάρτη 15 Μαρτίου:

ΕΓΣ ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ ΣΚ 70-61
Διαιτητές: Μητώνας - Χανός
Δεκάλεπτα: 19-07, 26-27, 45-47, 70-61
ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Κολτσιάκης 3(1), Βάιγκαντ 9(3), Δημάκας 8, Ζιάνης, Σκουλαριώτης 10(2), Παπαπέσιος, Πουρλίδας Δ. 9(1), Μπιλιούρης Δ. 27(2), Μπιλιούρης Α., Τσίλης, Σμέρνος, Μουρατίδης 2.
Εδεσσαϊκός ΣΚ (Μπιτέρνας): Πέτκος 10(2), Σταυρόπουλος, Γάτσος 19, Σίπκας 2, Συμεωνίδης 5, Βάτσης 2, Παπαβραάμ 8, Τσάμης, Πασχαλίδης 9(2), Τυρπάνης 2, Μητουσούδης, Παπαδόπουλος 4.

ΓΑΣ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ ΣΑΡΙΣΑ 66-72
Διαιτητές: Ελευθεριάδης - Καραμανλής
Δεκάλεπτα: 21-17, 30-33, 44-58, 60-70
ΓΑΣ Μ.Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κασιμίδης): Κουτσουράς 19, Τσαλκαντής, Μωυσίδης 6, Στόιτσης 18(4), Αλατζίδης, Παπαμανώλης, Ακονίδης, Ποζουκίδης, Παπαδόπουλος Κ. 15, Τσιτερίδης, Παρτσαλάκης 2, Καραμπέντης.
Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Μαρμαρίδης 10(1), Τσακιρίδης Ε., Λάλλας 8(2), Πόσιος 2, Κοτσίμπελης 8(2), Δημάκης, Βαρδακώστας 14, Τσακιρίδης Ι., Μπίσμπας 28, Καραμέλιος.