Αναφορά στην Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Γιαννιτσών κατέθεσε το Σωματείο Εργαζομένων στο Νοσοκομείο Γιαννιτσών σχετικά με το θέμα της στελέχωσης του Τμήματος Επειγόντων Περιστατικών (Τ.Ε.Π.) με το ανάλογο προσωπικό σε όλες τις βάρδιες.
Όπως επισημαίνουν στην επιστολή ο Πρόεδρος του Σωματείου Σίμος Φωστηρόπουλος και η Γραμματέας Αικατερίνη Αναστασίου, αλλά και συνολικά οι εργαζόμενοι του Νοσοκομείου, "το Τ.Ε.Π. μένει έως και 8 ώρες χωρίς την παρουσία ιατρών, παρά τις επαναλαμβανόμενες τηλεφωνικές κλήσεις από το νοσηλευτικό προσωπικό, αφού το υπάρχον ιατρικό προσωπικό είναι επιφορτισμένο με τις επισκέψεις στην Παθολογική Κλινική και στην covid κλινική στον 3ο όροφο".
Οι εργαζόμενοι με την επιστολή τους καθιστούν σαφές ότι "είναι απαραίτητη και επιβεβλημένη η παρουσία ιατρικού προσωπικού στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών καθώς αποτελεί την πρώτη γραμμή του Νοσοκομείου και του Εθνικού Συστήματος Υγείας".
Η μηνυτήρια αναφορά θέλει θάρρος, μπράβο στο σωματείο που τολμά!
ΑπάντησηΔιαγραφήΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΡΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΑ.
ΑπάντησηΔιαγραφήΓνωστό το πρόβλημα με ανεκδιήγητους γιατρούς που ταλαιπωρούν ολόκληρο σύστημα.
ΑπάντησηΔιαγραφήΜόνιμος γιατρός πρώτος μισθός 1250 ευρώ επικουρικός γιατρός 1000 ευρώ... Προκηρύξεις γίνανε πέρσυ γίνανε φέτος γιατροί δεν έρχονται λόγο μισθού..Η κυβέρνηση ξέρει τό λόγο αλλά δεν ανεβάζει μισθούς καί τούς αφήνει στην πείνα για να κατάρευση τό σύστημα καί να μπούνε ιδιώτες μετά τίς εκλογές σε βάθος χρόνου... Αυτό ακριβώς
ΑπάντησηΔιαγραφή