Σήμερα Τετάρτη 12 Οκτωβρίου, παραμονή της εορτής της Αγίας Νεομάρτυρος Χρυσής από την Αλμωπία, ο Σεβ. Μητροπολίτης Κρήτης Ειρηναίος χοροστάτησε στον πανηγυρικό εσπερινό που τελέσθηκε με Αρτοκλασία και Λιτάνευση της Ιεράς Εικόνας στην πατρίδα και τόπου του μαρτυρίου της, το χωριό Χρυσή της Αλμωπίας, στον φερώνυμο της Αγίας πανηγυρίζοντα ιερό ενοριακό ναό.
Στον εσπερινό και τη Λιτάνευση παραβρέθηκε ο ΥφΑΑΤ Διονύσης Σταμενίτης, ο βουλευτής Πέλλας Λάκης Βασιλειάδης, ο Αντιπεριφερειάρχης Πέλλας Δάνης Τζαμτζής, ο Δήμαρχος Αλμωπίας Χρήστος Μπάτσης, ο νεοεκλεγείς Δήμαρχος Νίκος Παρούτογλου και πλήθος κόσμου.
Αύριο Παρασκευή θα τελεστεί Όρθρος και Πανηγυρική Αρχιερατική Θεία Λειτουργία και το απόγευμα της ίδιας ημέρας θα Ιερά Παράκληση προς τιμήν της Αγίας Χρυσής.
Υγεία και ευλογία να δίνει σε όλους
ΑπάντησηΔιαγραφήΤου χρόνου να βγάλουμε κάποιον άλλον Άγιο γιατί έχει ημέρες χωρίς κάποια γιορτή.
ΑπάντησηΔιαγραφήΔεν σας ανάγκασε κάποιος να γιορτάζετε τους Αγίους. Εγώ όμως θα σας παρακαλέσω όταν θα γιορτάζουμε κάποια γιορτή ενός Αγίου και θα έχουμε αργία καλό θα είναι εσείς να εργάζεστε εφόσον δεν πιστεύετε σ αυτούς.
Διαγραφή