Γ’ Εθνική (3ος όμιλος): Έριξε από τη κορυφή τον Φαίακα η Νικόπολη, το εκμεταλλεύτηκε ο Φίλιππος

Ο Φαίακας Κέρκυρας δεν τα κατάφερε στη Πρέβεζα καθώς ηττήθηκε από τη Νικόπολη με 60-58, την ώρα που ο Φίλιππος Βέροιας νίκησε εκτός έδρας τον Πρωτέα Γρεβενών με 68-80.

Μόνος πρώτος βρίσκεται στη βαθμολογία πλέον ο Φίλιππος Βέροιας, που έφυγε με το ''διπλό'' από τα Γρεβενά και την έδρα του Πρωτέα, νικώντας με σκορ 68-80. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (12-20). Μάλιστα μέχρι το ημίχρονο η διαφορά εκτοξεύτηκε ακόμα πιο πολύ και ξεπέρασε τους 10 πόντους (30-42). Με τις βάσεις να έχουν μπει ο Φίλιππος διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα στο δεύτερο μέρος και έτσι πήρε τη νίκη, ρίχνοντας τους γηπεδούχους στο 7-5 και ανεβαίνοντας στη κορυφή με ρεκόρ 10-2.

Στη δεύτερη θέση ''έπεσε'' ο Φαίακας Κέρκυρας, που δεν άντεξε στην δυνατή έδρα της Νικόπολης, γνωρίζοντας την ήττα με 60-58. Οι νικητές έχτισαν από το πρώτο δεκάλεπτο μία μικρή διαφορά (20-11), που ωστόσο ήταν αρκετή για να τους δώσει τη νίκη. Ο Φαίακας πλησίασε και ήταν κοντά στο σκορ αλλά η Νικόπολη ήταν αυτή που πήρε στο τέλος τη νίκη.

Η Νίκη Βόλου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς μετά την ήττα από τον Πρωτέα τη προηγούμενη βδομάδα, νίκησε εύκολα στην Ιωνία με 61-81 τον Ιωνικό.

Τέλος, ο Ζέφυρος φαίνεται πως απομακρύνεται σιγά σιγά από την επικίνδυνη ζώνη, έπειτα τη νίκη που σημείωσε κόντρα στους Ίκαρους Τρικάλων με 67-52, ενώ σπουδαίο ''διπλό'' πήρε η ΓΕ Αγρινίου στη Πτολεμαϊδα στη παράταση με 73-74. Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και ο Εύαθλος που πέρασε από την Βέροια και πλέον είναι εκτός της ζώνης υποβιβασμού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:
Νικόπολη Πρέβεζας-Φαίακας Κέρκυρας 60-58
Πρωτέας Γρεβενών-Φίλιππος Βέροιας 68-80
Ιωνικός-Νίκη Βόλου 61-81
Ζέφυρος-Ικαροι Τρικάλων 67-52
ΑΟΚ Βέροιας-Εύαθλος Πολυκάστρου 62-63
ΑΠΣ Πτολεμαϊδα-ΓΕ Αγρινίου 73-74 (παράταση)
Ρεπό: ΑΓΣ Ιωαννίνων

Τα φύλλα αγώνα:

Πρωτέας-Φίλιππος 68-80
Διαιτητές : Παπαδόπουλος Χ και Αγραφιώτης Ιωάννης
Δεκάλεπτα : 12-20, 30-42, 54-57, 68-80
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Μαρκόπουλος 7(1), Τζήμου 9(2), Τακίδης 6, Μιχαηλίδης 10(2), Γραβάς 2, Ρίγκος 7(1), Κολοβος, Μπόζιαρης, Σιλακός, Καλογεράτος 7(1), Κλωναράς 20(2)
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Μόρας 4, A. Τόκας, Π. Τόκας, Τσεσμετζίδης, Π. Βάλλιος 14(4), Τσιακλαγκάνος, Μαρκόπουλος 5(1), Καβαργύρης, Κόθρας 23(4), Παραπούρας 6(2), Σουτζόπουλος 16(1), Κάνταρκος 10.

Τα δεκάλεπτα:15-19, 36-42, 46-68, 61-81.
ΑΣ Ιωνικός Ιωνίας(Πετρόπουλος): Μητακίδης 10, Ιγγλέζος, Γεωργιάδης 10, Κουτε 9(1), Μαδέμλης 8, Χαρίστος, Γιαννουλής 5, Σιδηροηλιάς 2, Παουλεάνου 6(1), Αναστασιάδης, Αντωνιάδης, Βαρύτης 11(1).
Νίκη Βόλου (Πρέκας – Τύμπας): Παπαζήτησης 2, Γεωργίου 4 (1), Κουτίνας 25 (3), Τσαβές 4, Τσώλης 29 (6), Παπακώστας 17, Λωρίτσης, Καφάσης, Διγενής, Αναγνωστόπουλος.

Δεκάλεπτα: 20-11, 31-28, 44-42, 60-58
Διαιτητές: Τζίμα-Καρκαλέτσης
Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης-Πολίτης): Βαγενάς 13, Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης, Σταμούλης, Κακιούζης 8, Παπαμιχαήλ 4, Γεωργάκης, Νίκας 26, Μακρόπουλος 3, Μπάλλας 6.
Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Αγαθός, Κατέχης, Ματενίδης 13, Νεδέλκος 8, Χατζόπουλος 16, Σπιτιέρης 16, Σκούρτης, Βογιατζής 1, Γιώργος, Μαγκανάς 4, Πάλλης, Ουστόγλου.

Δεκάλεπτα: 14-14, 26-25, 48-27, 67-52
Διαιτητές: Ζαχαριάδης-Κολοκυθάς
Ζέφυρος (Τσολάκης-Βουλκίδης): Μυτιληναίος, Νικολαϊδης, Αλεξανδρίδης 18(3), Ματενίδης 10, Ουρέρογλου, Καναράς 3(1), Μαυροματίδης, Τσιόγκας 16, Μυστιλιάδης 19(4), Ζελενίτσας, Μάρκου 3(1).
Ικαροι Τρικάλων(Μητσιάδης): Θεοδώρου, Φούντας Γ. 22(4), Φούντας Φ. 5(1), Κορδέας, Χαντζής 2, Μέξης 8, Μπαρμπαρούσης, Ντούρβας 3(1), Αργύρης Σ. 3, Στάνκοβιτς 6, Αργύρης Κ. 3(1).