Εκτός έδρας ήττα για την ΚουΠα Κιλκίς, από τον πρωτοπόρο ΑΟΚ Βέροιας (βίντεο)

Του Γιάννη Σιταρίδη (koupa basketball team manager)

Ένα μόλις ημίχρονο άντεξε η ΚουΠα Κιλκίς στην πίεση που της άσκησε ο αντίπαλος. Μοιραία λοιπόν, έφυγε ηττημένη με το βαρύ 77 – 52, από ένα ανώτερο αντίπαλο, τον ΑΟΚ Βέροιας.
ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ: Δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΟΚ Βέροιας, σε αντίθεση με τη φιλοξενούμενη. Το 4 – 0 έγινε 10 – 2 και το time out του coach Τσάτση προκάλεσε μια σχετική αντίδραση στη συμπεριφορά της ομάδας. Η ΚουΠα Κιλκίς μείωσε σε 13 – 10, ωστόσο σε νεκρό χρόνο δέχτηκε τρίποντο «μαχαιριά» και υποχώρησε εκ νέου στο πλην έξι.
Σκορ Περιόδου: 16 – 10

Ομαδικά Στατιστικά Α’ Περιόδου

Π: 10 1Π: 2/2, 2Π: 4/6, 3Π 0/11 ΡΑ: 8, ΡΕ: 5, ΑΣΙΣΤ: 2, ΚΛΨ: 2, ΤΑΠΕΣ: 0, ΛΑΘΗ: 4
Ήταν το δεκάλεπτο που η ομάδα του Κιλκίς έβαλε δύσκολα στη γηπεδούχο. Το επιμέρους σκορ ήταν ισόπαλο. Πλησίασε δυο φορές στο καλάθι την ομάδα της Βέροιας (19 – 17 και 25 – 23), την πίεσε στην άμυνα, ενώ με αιχμή του δόρατος το Μουστάκα πέτυχε συνεχόμενα καλάθια που την κράτησαν καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου κοντά στο σκορ. Ωστόσο για δεύτερη φορά στο σημερινό παιχνίδι δέχτηκε καλάθι (δίποντο αυτή τη φορά) στο τελευταίο δευτερόλεπτο του δεκαλέπτου.

Σκορ Ημιχρόνου: 31 – 25

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η μπάλα κυκλοφόρησε με μόλις μία ντρίπλα, από τα χέρια κατά σειρά των Ζάλτου, Ψωμιάδη, Σιδηρόπουλου που μάζεψε τρεις παίκτες γύρω του και πάσαρε αριστοτεχνικά στον ελεύθερο Μπαξεβάνη. Ο τελευταίος εκτέλεσε εύστοχα από τα 6 και 75.

Ομαδικά Στατιστικά Β’ Περιόδου
ΠΟΝΤΟΙ: 15 1Π: 2/4, 2Π: 5/9, 3Π: 1/4, ΡΑ: 9, ΡΕ: 4, ΑΣΙΣΤ: 1, ΚΛΨ: 2, ΤΑΠΕΣ: 0, ΛΑΘΗ: 1
Η ανάπαυλα του ημιχρόνου συνήθως λειτουργεί θετικά. Οι παλμοί των παικτών πέφτουν σε φυσιολογικά επίπεδα, δίνονται οι απαραίτητες ανάσες σε όλους, το μυαλό καθαρίζει και η ομάδα είναι έτοιμη να συνεχίσει. Στην προκειμένη όμως περίπτωση η ομάδα φάνηκε ανέτοιμη. Ωστόσο, συνεχίστηκαν οι ατομικές προσπάθειες, ενώ η κούραση ήταν φανερό πως είχε καταβάλει τους παίκτες. Η γηπεδούχος έτρεξε ένα επιμέρους 25 – 6 φτάνοντας το σκορ στο 56 – 31. Και κάπου εκεί το παιχνίδι απέκτησε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα.
Σκορ Περιόδου: 62 – 40
Ομαδικά Στατιστικά Γ’ Περιόδου

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. O coach προσπάθησε να ξεκουράσει κάποιους από τους παίκτες του. Η ταχύτητα των γηπεδούχων έπεσε ελαφρώς, ωστόσο η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται φτάνοντας μέχρι τους 27, (77- 50)

Τελικό σκορ: 77 – 52
Ομαδικά Στατιστικά Δ’ Περιόδου
ΠΟΝΤΟΙ: 12 1Π: 5/9, 2Π: 2/8, 3Π 1/5: , ΡΑ: 7, ΡΕ: 3, ΑΣΙΣΤ: 0, ΚΛΨ: 2, ΤΑΠΕΣ: 0, ΛΑΘΗ: 3
ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Τάσος Μουστάκας, Γιώτης Σιδηρόπουλος
Θετικός ο Μουστάκας του πρώτου ημιχρόνου. Σκόραρε πάλεψε με ψηλότερους αντιπάλους κερδίζοντας τις περισσότερες μάχες, τις οποίες έχασε όμως στο δεύτερο που κουράστηκε.
Τα ίδια ισχύουν πάνω κάτω και για το Σιδηρόπουλο. Καλός στο πρώτο ημίχρονο, έπεσε η απόδοση του όπως και της υπόλοιπης ομάδας στο δεύτερο.
ΠΟΝΤΟΙ ΟΜΑΔΑΣ: (Τσάτσης)
Δαγκλιάρης, Ποζίδης 1, Σκάλε 5 (1τρ), Ψωμιάδης 1, Υφαντίδης, Κώττης 2, Τσουλφαΐδης 7(1τρ), Πατσούρης 2, Μπαξεβάνης 9(2τρ), Μουστάκας 13, Σιδηρόπουλος 12
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ ΑΓΩΝΑ: 16 – 10 / 31 – 25 / 62 – 40 / 77 – 52
ΤΕΛΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑΣ:
ΠΟΝΤΟΙ: 52, 1Π: 14/23, 2Π: 13/30, 3Π: 4/24, ΡΑ: 26, ΡΕ: 10, ΑΣΙΣΤ: 5, ΚΛΨ: 6, ΤΑΠΕΣ: 0, ΛΑΘΗ: 11