Επιστροφή στις νίκες ο Κεραυνός 76-70 τον αήττητο και πρωτοπόρο Αετό Κιλκίς !

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΣΠΡΟΥ - ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ 76-70
Ξεπερνώντας την κακή ψυχολογία από την ήττα του περασμένου Σαββάτου αλλά και τις απουσίες παικτών που είχε (μόλις 8 διαθέσιμοι) ο Κεραυνός Δήμου Σκύδρας κατάφερε χθες βράδυ να επιβληθεί στα Καλύβια με 76-70 επί του πρωτοπόρου και αήττητου Αετού Κιλκίς και δημιούργησε έτσι νέα δεδομένα και ενδιαφέρον στην κορυφή  της βαθμολογίας.

Ο Κεραυνός είχε προβάδισμα στην μεγαλύτερη χρονική διάρκεια κλείνοντας το ημίχρονο με +8 , ενώ είχε τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα στη 4η περίοδο να επιστρέψει μετά το κακό 3ο δεκάλεπτο που το έφερε πίσω στο σκορ (49-51 στο 29') .

Από το 63-61 του 35ου λεπτού , ο Κεραυνός αντέχοντας στην σκληρή άμυνα κια την πίεση των αντιπάλων βρήκε λύσεις επιθετικά κυρίως με τον νεαρό Δημάκα (παρότι αγωνιζόταν με πυρετό) και αφού προσπέρασε με 10π. (73-63) στο 38΄ πανηγύρισε την νίκη στο τέλος με 76-70

ΤA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 1ο(19-19), 2ο(40-33), 3ο(52-51), 4ο(76-70)

Διαιτητές Μητώνας - Χατζηκώστας

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Ροδοβίτης): Δημάκας 23(3), Κωστίκας Αντ. 7(1), Κοκκινίδης 2,Τοπαλίδης 18, Οξούζης 7(1), Τραούδας 6, Στογιαννίδης 13.

ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Μπαχταλιάς): Ανανιάδης 4, Αραβίδης, Βαϊτσούδης 27(3), Ιατρού 6, Λιάπης 12(1), Λούπος, Μανδράς 2, Μαργαριτίδης, Νταμοτσίδης 11(3), Σιδηρόπουλος, Τρυπίλλας 4, Φιλιππίδης 4.