Όπως κάθε χρονιά, έτσι και φέτος η πρώτη ημέρα ξεκινά στις σχολικές μονάδες της χώρας στις 8:15 το πρωί, σύμφωνα με τις διευκρινιστικές οδηγίες που έχουν δοθεί.
Υπενθυμίζεται ότι:
Οι μαθητές/μαθήτριες καλούνται να προσέλθουν στις σχολικές μονάδες τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου και ώρα 8:15 π.μ. και θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού, σύμφωνα με τον προγραμματισμό του κάθε σχολείου που θα περιλαμβάνει:
➢ Επεξήγηση και συζήτηση όλων των μέτρων προστασίας και πρόληψης βάσει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ
➢ Διανομή μάσκας και ατομικού δοχείου / παγουριού ανά μαθητή
➢ Διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς ανά μαθητή
➢ Ενημέρωση για το ωρολόγιο πρόγραμμα της εβδομάδας.
Κατόπιν των τελευταίων αποτελεσμάτων ιχνηλάτησης κρουσμάτων κορωνοϊού και σύμφωνα με τα πρωτόκολλα διαχείρισης ύποπτων ή επιβεβαιωμένων περιστατικών λοίμωξης COVID-19 σε σχολικές μονάδες, τα Υπουργεία Υγείας και Παιδείας και Θρησκευμάτων έχουν λάβει εισήγηση από την Εθνική Επιτροπή Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19, για προσωρινή αναστολή λειτουργίας από 14.9.2020 έως και 16.9.2020 των πάσης φύσεως εκπαιδευτικών λειτουργιών των ακολούθων σχολικών μονάδων:
- όλων των σχολικών μονάδων της Περιφερειακής Ενότητας Λέσβου και
- όλων των σχολικών μονάδων της Περιφερειακής Ενότητας Πέλλας,
καθώς και για προσωρινή αναστολή λειτουργίας από 14.9.2020 έως και 18.9.2020 των πάσης φύσεως εκπαιδευτικών λειτουργιών των ακολούθων σχολικών μονάδων:
- του Δημοτικού Σχολείου Ειδικής Αγωγής Καλλιθέας Λήμνου της Περιφερειακής Ενότητας Λήμνου
- του Νηπιαγωγείου Ειδικής Αγωγής Καλλιθέας Λήμνου της Περιφερειακής Ενότητας Λήμνου και
- του 7ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξάνδρειας Ημαθίας της Περιφερειακής Ενότητας Ημαθίας.
για προληπτικούς λόγους προστασίας της δημόσιας υγείας. Εκδίδεται σχετική ΚΥΑ των Υπουργών Υγείας και Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Τέλος, ενημερώνουμε ότι έχει δημιουργηθεί μια ομάδα διαχείρισης, Task Force, με την σύμπραξη των Υπουργείων Υγείας και Παιδείας, της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας και του ΕΟΔΥ, που θα υποστηρίζει σε καθημερινή βάση κατά το πρώτο διάστημα τους Διευθυντές Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφέρειας και τους Διευθυντές Εκπαίδευσης, στη διαχείριση τυχόν κρουσμάτων στα σχολεία. Η επικοινωνία με την ομάδα διαχείρισης θα είναι δυνατή από την Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου μετά τις 9 π.μ. είτε μέσω τηλεφώνου, στα τηλέφωνα 213 1510984, 213 1510985 και 213 1510986, είτε μέσω email στη διεύθυνση schools@civilprotection.gr.
Όπως έχει επανειλημμένως τονιστεί, πρόκειται για μία διαδικασία δυναμική και, εφόσον χρειαστεί, τα μέτρα προσαρμόζονται και επικαιροποιούνται σύμφωνα πάντοτε με τις οδηγίες των ειδικών. Επιστρέφουμε στα θρανία με αυξημένα μέτρα προστασίας και πρόληψης, #ΜαθαίνουμεΑσφαλείς.
Είναι οριστικό? ή θα περιμένουμε και παρέμβαση της Ε.Ε
ΑπάντησηΔιαγραφήΗ κομισιον αποφάσησε ότι τα σχολεία δεν θα ανοιξουν, και ότι δεν αποφασίζουν οι πρωθυπουργοί
ΑπάντησηΔιαγραφήΑν είχε χιούμορ ο Χαρδαλιας
ΑπάντησηΔιαγραφήΘα έστελνε με το 112
Την Δευτέρα το πρωί....
Ξυπνηστε εχετε σχολείο..
Η Κομισιόν το ΔΝΤ η ΝΔ η Ε.Ε η καγκελάριος η τρόικα Αστραχάν κ βροντηξαν
ΑπάντησηΔιαγραφήΌτι να ναι πόσο ξεφτίλα πια
ΑπάντησηΔιαγραφήστην αρχή είπαμε εμείς ότι δεν θα το ανοίξουμε και αυτοί μας είπαν όχι θα τα ανοίξετε και εμείς είπαμε καλά θα τα ανοίξουμε και τότε αυτοί πάνε όχι δεν θα τα ανοίξετε και εμείς είπαμε καλά δεν θα τα ανοίξουμε και μετά μας είπαν όχι θα τα ανοίξετε και εμείς είπαμε καλά θα το ανοίξουμε και στο τέλος να λένε όχι δεν θα τα ανοίξετε και εμείς είπαμε καλά
ΑπάντησηΔιαγραφήΤους ετριξε τα δόντια ο. Φ. .Να είναι καλά.
ΑπάντησηΔιαγραφήΡε δουλευομαστε ολοι μεταξυ μας? Αποφασειστε τι θα γινει. αιι στα διαλα πια
ΑπάντησηΔιαγραφήΗ άδεια ειδικού σκοπού στα νοσοκομεία ισχύει μιας κ δεν θα πάνε τα παιδιά σχολείο;
ΑπάντησηΔιαγραφήΜην παίζεται με τα πουλάκια εκεί στην Αθήνα, κίνδυνος υπογονημότητας.
ΑπάντησηΔιαγραφήέχει δημιουργηθεί μια ομάδα διαχείρισης, Task Force,...
ΑπάντησηΔιαγραφήΤι τασάκια και πράσινα άλογα ρε ανίκανοι;
Ο κόσμος θα λαλήσει και δε θα παει απο τον κοροϊδο-ιο σας
Μη βιάζεστε παιδιά μέχρι αύριο το πρωί υπάρχει πολύς δρόμος... Μόνο μια λέξη για την κατάσταση ΠΑΡΑΚΡΟΥΣΗ.... Ουσιαστικά εμείς οι ΆΧΡΗΣΤΟΙ γονείς αφήνουμε τα παιδιά μας ΠΕΙΡΑΜΑΤΌΖΩΑ στο έλεος μιας χούφτας παρανοϊκών... Ας προσευχηθούμε τουλάχιστον να τα προστατεύει ο Κύριος μας. ( και πάλι ντρέπομαι που δεν βάζω το όνομα μου κάτω από αυτές μου τις σκέψεις)...
ΑπάντησηΔιαγραφήΕΥΣΤΟΧΟ ΣΧΟΛΙΟ.
ΔιαγραφήΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ, ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΑΙΖΕ Η ΦΟΒΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΑΚΩΝΕ Η ΣΚΛΑΒΙΑ.
Καλά που δεν έχουμε πανηγύρι,τι θα κάναμε με δύο..................πανηγύρια.Ανοητοι.
ΑπάντησηΔιαγραφήΚΑΙ ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΥΠΟ, ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, ΠΟΥ ΒΗΓΚΕ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.
ΑπάντησηΔιαγραφήΠΟΣΗ ΑΦΕΛΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ, ΔΝ ΛΕΕΩ ΤΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, ΤΟ ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΧΤΟΥΝΕ;
ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΛΙΓΟ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΕΚΘΕΣΟΥΝ;
ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ, ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΕΧΑΣΕ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΗ ΒΡΕΙ;
4.19 ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΔΗΜΑΡΧΑΙΟΙ ΝΟΜΑΡΧΑΙΟΙ ΚΥΒΕΡΝΟΝΤΕΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΓΛΩΣΑ ΞΕΡΟΥΝ
ΑπάντησηΔιαγραφή