Ο συντοπίτης μας καλλιτέχνης Κωνσταντίνος Art Gallery είναι ο δημιουργός του μνημείου για τα 100 χρόνια του ξεριζωμού από το Κίσδερβεντ της Μικράς Ασίας, τα αποκαλυπτήρια του οποίου έγιναν την Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου 2020 στο Βαλτοτόπι Κιλκίς.
Όπως μας λέει ο καλλιτέχνης από τα Γιαννιτσά, πρόκειται για ένα μοναδικό χειροποίητο μνημείο με θέμα Ο ΚΑΛΟΣ ΠΟΙΜΕΝΑΣ, αφιερωμένο στους πεσόντες του ηρωικού χωριού την ημέρα της εορτής της Ύψωσης του Τιμίου Σταυρού.
Το έργο δημιουργήθηκε μετά από συνεργασία που είχε ο Κωνσταντίνος Art Gallery με τον δραστήριο ιερέα του χωριού π. Φώτιο, ο οποίος θέλησε να αναδείξει με τον τρόπο αυτό ένα σημαντικό κομμάτι της ιστορίας του χωριού.
ενα μεγαλο μπραβο στον π.Φώτιο.ΆΞΙΟΣ!!!
ΑπάντησηΔιαγραφή