ΔΕΚΑ - ΦΟ Αριδαίας 77-47: Αγγίζει την Β΄ Εθνική η Ακαδημία!

Με ένα ηχηρό ξέσπασμα μετά το ημίχρονο, η ΔΕΚΑ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αριδαίας με 77-47 και να αγγίξει πλέον το όνειρο της Β' Εθνικής, αφού χρειάζεται μόλις μια νίκη στα τελευταία δύο εναπομείναντα ματς με Αριστοτέλη Φλώρινας και Αετούς Βέροιας για να ανέβει από τον 5ο όμιλο της Γ' Εθνικής.

Η Ακαδημία ξεκίνησε μουδιασμένα αυτήν την εξ αναβολής αναμέτρηση για την 16η στροφή της λίγκας (18-17 στο 10'), αλλά κατάφερε πολύ σύντομα να επιβάλλει τα «θέλω» της και να ξεφύγει ήδη από το πρώτο μέρος με διψήφια απόσταση (41-30).

Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πατάνε με μανία το πόδι στο γκάζι και επιτρέποντας μόλις 11 πόντους στην 3η περίοδο (πέτυχαν 17 οι ίδιοι σε αυτό το διάστημα) κατάφεραν να «καθαρίσουν» από νωρίς την αναμέτρηση κόντρα σε μια ομάδα που ήδη είχε σωθεί.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 41-30, 58-41, 77-47