Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ (4η): 3 στα 3 για Εδεσσαϊκό, νέα νίκη των Ίκαρων Γιαννιτσών!

Με νίκες συνέχισαν στην 4η αγωνιστική της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ οι Εδεσσαϊκός και Ίκαροι Γιαννιτσών, δεν τα κατάφεραν οι υπόλοιποι εκπρόσωποι της Πέλλας.

Στο σπουδαιότερο παιχνίδι της αγωνιστικής η ομάδα του Εδεσσαϊκού πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη της κόντρα στην ομάδα του ΦΟ Αριδαίας με 77-69. Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε πολύ καλά και για τις δύο ομάδες, οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση επέβαλλαν γρήγορα το ρυθμό τους και καθάρισαν την υπόθεση νίκη από το ημίχρονο της αναμέτρησης (51-32). Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους γηπεδούχους παρόλα αυτά να ελέγχουν πλήρως το ματς και να κάνουν διαχείριση του προβαδίσματος τους μέχρι το τέλος.

Στα Γιαννιτσά οι Ίκαροι Γιαννιτσών δε συνάντησαν κανένα πρόβλημα κόντρα στους Ατρόμητους Νέας Σάντας, επικρατώντας με 84-60. Το πολύ καλό ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο των γηπεδούχων δεν άφησε το περιθώριο στους φιλοξενούμενους να νιώσουν ότι μπορούν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι (33-13). Τίπολα δεν άλλαξε και στη συνέχεια του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν συνεχώς τη διαφορά με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται τελικά στο +24 (84-60).

Στο Κιλκίς αγωνίστηκε ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών κόντρα στον αήττητο Αετό Κιλκίς, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 4 στα 4 επικρατώντας 82-64. Οι παίκτες του Κυριαζή ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, όπου έμειναν κοντά στο σκορ, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι επέβαλλαν το ρυθμό τους, ξέφυγαν στο σκορ με αποτέλεσμα να φτάσουν δίκαια στη νίκη.

Στην Αριδαία ο τοπικός ΠΑΟΚ Αλμωπίας υποδέχτηκε τον επίσης αήττητο Εργόναθλο Πολυκάστρου σε ένα παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, χωρίς ωστόσο να έχουν διαφορά ασφαλείας. Οι παίκτες του Βασίλογλου έμειναν κοντά στο σκορ, με αποτέλεσμα τα πάντα να κρίνονται στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να υπερασπιστούν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος και να κάνουν το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα. Τελικό σκορ 51-60.

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ ΣΚ - ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ 77-69
Διαιτητές: Μελανίδης - Νικολαϊδης
Δεκάλεπτα: 30-21, 51-32, 68-52, 77-69
Εδεσσαϊκός ΣΚ (Bάτσης): Πέτκος 13(3), Γάτσος 14, Συμεωνίδης 2, Βάτσης 4, Παπαβραάμ 9, Τσάμης 11(2), Σταυρόπουλος 11(1), Πασχαλίδης 3(1), Τυρπάνης 2, Κληντσάρης 8, Βεκόπουλος, Παπαδόπουλος.
ΦΟ Αριδαίας (Χασάπης): Σαρακινλής, Νάτσκος, Μαλλιάρης 5(1), Τσακίρης 3(1), Τοπαλίδης 23(3), Διαμαντόπουλος 9(1), Μπίνος 6, Κανονίδης, Πετρούδης 23, Μάντζαρης, Προκοπίδης.

ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΑΟ ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ Ν.ΣΑΝΤΑΣ 84-60
Διαιτητές: Καρυπίδης - Γκαντίδης
Δεκάλεπτα: 33-13, 55-24, 72-36, 84-60
ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Παπαδόπουλος): Μπέρμπερι 5(1), Μουχτάρης 4, Νταμτσιόπουλος 7, Καραχισαρίδης 6, Μπογδάνης 4, Ρέμπελος 17(1), Λαγός 17(2), Δημάκας 2, Παπαδότης 6, Σταμπουλτζής 14(4), Στανιτσίδης 2.
ΑΟ Ατρόμητοι Ν.Σάντας (Βέττης): Ανδρεάδης 5(1), Βέττης 7(1), Τσαρδούλιας 12, Σεβαστόπουλος 18, Σέμπρος 11(1), Ζάλτος 7.