Α' ΕΚΑΣΚΕΜ Play Off (3η): Τρία στα τρία για Βατανιακό & Αετούς Βέροιας, σπουδαία νίκη Αιγινιακού στην Έδεσσα!

Με τις νίκες των Αιγινιακού, Βατανιακού και Αετών Βέροιας συνεχίστηκε η 3η αγωνιστική της Β' φάσης της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ, κόντρα σε Εδεσσαϊκού, Ίκαρων Γιαννιτσών και Εργόναθλου Πολυκάστρου αντίστοιχα. H 3η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με τη μεγάλη νίκη του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών μέσα στη Νάουσα, κόντρα στον πρωτοπόρο Ζαφειράκη.

Στο ΔΑΚ Έδεσσας το παιχνίδι του Εδεσσαϊκού με τον Αιγινιακό ξεκίνησε με αρκετή καθυστέρηση λόγω αργοπορημένης άφιξης ενός διαιτητή. Με την εκκίνηση του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένα, με τους παίκτες του Παναγιώτη Βάτση να ξυπνάνε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρομερή άμυνα να μπαίνουν μπροστά στο ημίχρονο (32-28). Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο τρίτο δεκάλεπτο, ξέφυγαν ακόμα και με διψήφια διαφορά. Η συνεχόμενη ένταση που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι με την αποβολή του προπονητή τους έπαιξε σημαντικό ρόλο, αφού στο σημείο εκείνο οι παίκτες του αφυπνίστηκαν με αποτέλεσμα να γυρίσουν με τη σειρά τους το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο (50-54). Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν τα καθοριστικά καλάθια στο τέλος σε αντίθεση με τους γηπεδούχους.

Παρόμοιο σκηνικό και στο Κλειστό Γυμναστήριο Γιαννιτσών, όπου οι γηπεδούχοι Ίκαροι Γιαννιτσών υποδέχτηκαν τον φορμαρισμένο Βατανιακό. Οι παίκτες των γηπεδούχων μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση αιφνιδιάζοντας τους παίκτες του Βατανιακού. Στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης οι παίκτες των Γιαννιτσών έδειχναν ικανοί για το ροζ φύλλο αγώνα, μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο. Στο συγκεκριμένο διάστημα οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ και κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ και να πανηγυρίσουν μια ακόμα εκτός έδρας νίκη στα Γιαννιτσά με τελικό σκορ 77-82.

Στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας, οι γηπεδούχοι Αετοί Βέροιας έκαναν και αυτοί το τρία στα τρία στη Β' φάση επικρατώντας του Εργόναθλου σε ένα παιχνίδι που ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ και στην ουσία καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση της διαφοράς που είχαν με αποτέλεσμα να φτάσουν δίκαια στη νίκη.

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνα των αγώνων της 3ης αγωνιστικής που έγιναν την Τετάρτη 15 Μαρτίου:

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ ΣΚ - ΑΟΚ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ 69-74
Διαιτητές: Παπαγερίδης - Χανός
Δεκάλεπτα: 11-16, 32-28, 50-54, 69-74
Εδεσσαϊκός ΣΚ (Βάτσης): Πέτκος 18(4), Σταυρόπουλος 7(1), Γάτσος 21(1), Σίπκας 6(2), Συμεωνίδης, Βάτσης 6(1), Παπαβραάμ 5(1), Πασχαλίδης 6, Κατσάρας, Μητουσούδης, Παπαδόπουλος.
ΑΟΚ Αιγινιακός (Βουλκίδης): Στεργιόπουλος 7(1), Κατσιάνος 7(2), Κουλαουζίδης, Στάμος 24(4), Βουλτσίδης, Μπακογλίδης 6(1), Λαδένης 14(1), Στυλιανίδης, Ζελενίτσας, Παπάζογλου, Βουλκίδης 16(1), Μυλοβιανός.

ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ ΣΑΡΙΣΑ 77-82
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. - Τοπαλίδης
Δεκάλεπτα: 26-16, 38-36, 58-55, 77-82
ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Παπαδόπουλος): Στάμος, Λαγός 16(2), Νάτσικας, Μπογδάνης 25(4), Στανιτσίδης, Πολυχρονίδης 7(1), Ρέμπελος 13, Νταμτσιόπουλος, Καραχισαρίδης Γ. 1, Παπαδότης 15(1), Γκότσης.
Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Μαρμαρίδης 17(1), Βαρβούτης 2, Λάλλας 5(1), Πόσιος 5(1), Κοτσίμπελης 3(1), Βαρδακώστας 16, Ακερμανίδης 5(1), Τσακιρίδης Ι., Μπίσμπας 29(6), Καραμέλιος.