Α' ΕΚΑΣΚΕΜ Play Off (4η): Νίκη τετράδας για τους Ίκαρους Γιαννιτσών, νέες νίκες για Βατανιακό, Αιγινιακό και Αετούς Βέροιας!

Σπουδαίες νίκες πέτυχαν στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β' φάσης του πρωταθλήματος της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ οι Ίκαροι Γιαννιτσών, Βατανιακός, Αετοί Βέροιας και Αιγινιακός.

Στο ΔΑΚ Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου το παιχνίδι των Ίκαρων Γιαννιτσών με τον πρωτοπόρο Ζαφειράκη Νάουσας προμήνυε ένα μεγάλο ντέρμπι. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ήταν το ξεκάθαρο φαβορί από την αρχή της αναμέτρησης, λόγω και των απουσιών που είχε ο Ζαφειράκης (προστατεύτηκαν οι έφηβοι ενόψει του final four εφήβων). Έτσι το έργο των γηπεδούχων έγινε πιο εύκολο και από το πρώτο δεκάλεπτο ξέφυγαν στο σκορ, με αποτέλεσμα να καθαρίσει από πολύ νωρίς η υπόθεση νίκη. Το τελικό 96-63 αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Στο Β' ΔΑΚ Κατερίνης ο Βατανιακός αποδεικνύεται η πιο φορμαρισμένη του πρωταθλήματος, έκανε το 4 στα 4 κόντρα στον Εργόναθλο Πολυκάστρου και έπιασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας τον Ζαφειράκη Νάουσας. Οι παίκτες του Χοτοκουρίδης καθάρισαν την υπόθεση νίκη από το ημίχρονο, όταν και ξέφυγαν με είκοσι πόντους διαφορά, κάνοντας διαχείριση στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας δίκαια με τελικό σκορ 86-64.

Στο ΔΑΚ Έδεσσας έγινε το πιο συγκλονιστικό παιχνίδι της αγωνιστικής, με τον τοπικό Εδεσσαϊκό και τους Αετούς Βέροιας να δίνουν πραγματική μάχη κυριολεκτικά μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Μπορεί οι Αετοί να ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτεροι στον αγώνα, εκμεταλλευόμενοι και τις απουσίες των γηπεδούχων, όμως τα πάντα άλλαξαν μέχρι το ημίχρονο που βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά. Τα πάντα κρίθηκαν στο φινάλε με τους γηπεδούχους να αστοχούν σε σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο που θα τους έδινε τη νίκη και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 62-63.

Στο ΔΑΚ Αιγινίου έγινε επίσης ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Το παιχνίδι ήταν σε όλη τη διάρκεια του ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν με νύχια και με δόντια το μικρό προβάδισμα που είχαν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και κατάφεραν στο τέλος να πάρουν μια πολύ δύσκολη νίκη κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών με 66-63. Με τη νίκη αυτή ο Αιγινιακός παρέμεινε στην 5η θέση, ισόβαθμος όμως με τους Ίκαρους Γιαννιτσών που βρίσκονται στην 4η θέση.

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνα των αγώνων της 4ης αγωνιστικής που έγιναν την Τετάρτη 29 Μαρτίου:

ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΕΓΣ ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 96-63
Διαιτητές: Χανός - Καραμανλής
Δεκάλεπτα: 27-13, 46-33, 73-49, 96-63
ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Παπαδόπουλος): Στάμος 2, Λαγός 28(1), Νάτσικας, Μπογδάνης 17, Γκότσης, Πολυχρονίδης 8(2), Ρέμπελος 18(1), Νταμτσιόπουλος, Καραχισαρίδης Γ. 2, Παπαδότης 17(3), Στανιτσίδης 4.
ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Καπνάς 6(2), Τσακίρης, Κολτσιάκης 7(1), Βάιγκαντ 3(1), Δημάκας 19(1), Ζιάνης 9(3), Σκουλαριώτης 7(1), Τούφας, Τσάνε 2, Τσίλης, Μίσκος 4, Μουρατίδης 6(2).

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ ΣΑΡΙΣΑ - ΜΠΑΣ ΕΡΓΟΝΑΘΛΟΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ 86-64
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. - Χρυσάφης
Δεκάλεπτα: 29-20, 51-31, 66-45, 86-64
Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Μαρμαρίδης 9(2), Βαρβούτης 8, Ταρενίδης 1, Λάλλας, Πόσιος 3(1), Κοτσίμπελης 6(2), Βαρδακώστας 10, Ακερμανίδης, Χασιώτης 5(1), Μπίσμπας 44(5).
ΜΠΑΣ Εργόναθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Καπνόπουλος, Μιχαλόπουλος 3(1), Κηρύκος 19(1), Βακιρλής 9(1), Μπερμπερίδης, Δαμακούδης 2, Πατσούρης 11(2), Σιδηρόπουλος 20(1).