Πρωταθλήτρια προεπιλογής εθνικών ομάδων αναδείχθηκε η ΕΠΣ Πέλλας (βίντεο)

Πανελλήνια πρωτιά για το Πελλιωτικό ποδόσφαιρο

Πρωταθλήτρια προεπιλογής Εθνικών ομάδων στέφθηκε η ΕΠΣ Πέλλας το απόγευμα της Κυριακής κερδίζοντας με 1-0 την ΕΠΣ Ηρακλείου στο γήπεδο της Βουλιαγμένης και ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την καταπληκτική φετινή της πορεία.

Το ματς

Στο 8ο λεπτό καλό σουτ από τον Καψάλη αιφνιδιάζει τον τερματοφύλακα του Ηρακλείου με την μπάλα να απομακρύνεται άτσαλα
Στο 13ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για το Ηράκλειο με την μπάλα να βρίσκει δοκάρι μετά το απευθείας χτύπημα φάουλ από Χότζα
Ένα λεπτό αργότερα στο 14ο λεπτό κι άλλη ευκαιρία για τη Ηράκλειο με τον Κάππα να αποκρούει το σουτ σε τετ α τετ με τον Χατζαράκη
Στο 30 κίτρινη για την Πέλλα με το χτύπημα φάουλ να αποκρούεται εύκολα από τον Κάππα
Στο 33ο λεπτό ευκαιρία για την Πέλλα με τον Καψάλη να κάνει χλιαρό σουτ
Στην αντεπίθεση στο 34ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για το Ηράκλειο με την κεφαλιά να πηγαίνει ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
Στο 36ο λεπτό η καλύτερη ευκαιρία για την Πέλλα με τον Χατζηδιαμαντή να αστοχεί από τη μικρή περιοχή
Στο 38ο λεπτό δεύτερη κίτρινη κάρτα για την Πέλλα στον Γκιόρτση
2ο ημίχρονο
Δυναμικό ξεκίνημα για την Πέλλα στο 2ο ημίχρονο
Γκολ και 1-0 για την Πέλλα στο 49ο λεπτό με τον Καραμήτσο από πλάγια δεξιά με ωραίο συρτό σουτ
Μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Καρφωτή κεφαλιά από τον Χατζηδιαμαντή στο 50ο λεπτό και οριζόντιο δοκάρι.
Κι άλλη ευκαιρία στο ματς αυτή τη φορά για το Ηράκλειο με τον Φρενάκη να κάνει κεφαλιά και να διώχνει ο Κάππας
54ο λεπτό δύο αλλαγές για Ηράκλειο Ορφανουδάκης αντί Τσαγκαράκι, και Μαυρογιάννης αντί
Στο 58ο λεπτό ο Καψάλης μετά από κόντρες και από καλή ενέργεια του Χατζηδιαμαντή έπιασε ωραίο σουτ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ηρακλείου
Στο 59ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία του Ορφανουδάκη για το 1-1 με το σουτ να φεύγει λίγα χιλιοστά από το αριστερό δοκάρι του Κάππα
60ο λεπτό ευκαιρία για την Πέλλα με τον Χανιωτάκη σε καλή θέση να αποκρούει
64ο λεπτό αλλαγή για την Πέλλα με τον Γραμματικού να αντικαθιστά τον σκόρερ Καραμήτσο
65ο λεπτό παραλίγο αυτογκολ για την Πέλλα
67ο λεπτό και φάουλ σε πολύ καλό σημείο για το Ηράκλειο λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά όπως επιτίθεται η ομάδα με τον Ορφανουδάκη να τη στέλνει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
72ο λεπτό Τρίτη αλλαγή για Ηράκλειο με Άλα αντί Κουμάκη
73ο λεπτό και μεγάλη ευκαιρία για το Ηράκλειο με Ορφανουδάκη από τα δεξιά με συρτό σουτ
75ο λεπτό αλλαγή για Πέλλα βγαίνει ο Κιόρτσης
77ο λεπτό και εκπληκτική φάση με σουτ του Γκόγκου να διώχνει εντυπωσιακά ο Χανιωτάκης
80ο λεπτό και αλλαγή για Πέλλα όπως και για Ηράκλειο
81ο λεπτό ο Καψάλης σε θέση γκολ αλλά υποδεικνύεται οφσάιντ
85ο λεπτό και Κίτρινη κάρτα στον Παντικίδη με τον παίκτη της Πέλλας να θέλει να διακόψει την αντεπίθεση του Ηρακλείου
86ο λεπτό και ευκαιρία με σουτ από Πρέντη του Ηρακλείου
88ο λεπτό και τραυματισμός του Κάππα με έναν από τους διακριθέντες του αγώνα να επανέρχεται μετά τις περιποιήσεις του ιατρικού team
91ο λεπτό μόνος του ο Άλα απέναντι από τον Κάππα με τον παίκτη του Ηρακλείου να κάνει άστοχη ενέργεια
93ο λεπτό κίτρινη κάρτα για την Πέλλα
95ο λεπτό και αλλαγές για Πέλλα. Μέσα οι Τσιότσιος και Νινατσιούδης έξω οι Χατζηπαντελής και Καψάλης

ΕΠΣ Ηρακλείου: Χαχλιουτάκης, Κουμάκης (72΄Αλλα), Παναγιωτάκης, Φαϊτάκης, Βγόντζας, Μαυρογιαννάκης, Χότζα, Καλλέργης (54΄Ορφανουδάκης), Τσαγκαράκης (54΄ Μαυρογιάννης), Κωνσταντακόπουλος (81΄Πρέντι), Φθενάκης.

ΕΠΣ Πέλλας: Κάππας, Λιάσιος, Γκόγκος, Παντικίδης, Αλμαλής, Λάσκος, Καραμήτσος (64΄ Γραμματικού), Μπάλλας (94΄Νηνιατσίδης)), Χατζηδιαμαντής, Κιόρτσης (75΄ Μπόλλας), Καψάλης (94΄ Τζιότζιος).

Διαιτητής: Αλάμπεης (Aθηνών) / Βοηθοί: Καλλής – Κουλοχέρης (Ανατολικής Αττικής)