Ο Δημήτρης Τσίτσος κατέλαβε την 4η θέση στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων στην Πορτογαλία

Ο Δημήτρης Τσίτσος από τα Γιαννιτσά αγωνίστηκε σήμερα (13/3) στον ακοντισμό Κ23 στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων στη Λεϊρία, της Πορτογαλίας και κατέλαβε την 4η θέση με 74,39 μ. σε έναν αγώνα, που ήταν στα μέτρα του, αφού οι επιδόσεις δεν κυμάνθηκαν σε υψηλά επίπεδα. Ο τέταρτος πέρυσι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23. Δημήτρης Τσίτσος, είχε ακόμη βολές στα 71,58 μ., 69,58 μ., 73,12 μ., 73,00 μ. και 73,54 μέτρα. Ο Τσίτσος, ο  οποίος για αρκετή ώρα στη διάρκεια του αγώνα ήταν στην τρίτη θέση, ξεκίνησε τη χρονιά την περασμένη εβδομάδα με βολή στα 77,44 μ. κι έδειξε πως έχει το περιθώρια να στείλει μακριά φέτος το ακόντιο. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Τουπάι με 77,21 μ. και ακολούθησαν οι Ράμος (76,48 μ.) και Χέρζεγκ (74,87 μ.).

Ο Αννίβας Οικονόμου κατέλαβε την ένατη θέση στη σφαιροβολία Ανδρών Κ23 στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων με βολή στα 16,49 μέτρα. Ο αθλητής βρέθηκε πολύ κοντά στο ατομικό του 16,53 μ., που πέτυχε την περασμένη εβδομάδα στο Ηράκλειο της Κρήτης. Ο Οικονόμου είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 16,12 μ. και 16,45 μέτρα.

Η Σταυρούλα Κοσμίδου συμμετείχε στο β΄ γκρουπ σφυροβολίας και κατέλαβε την ένατη θέση με προσπάθεια στα 59,56 μέτρα. Η αθλήτρια δεν μπόρεσε να βρει βολές πάνω από τα 60,00 μ., που θα ήταν ικανές να της δώσουν ένα καλύτερο πλασάρισμα.